Top
  >  Nasza Lizbona   >  Szukasz secesji w Lizbonie?

Poczuj sztukę

Muzeum Casa-Museu Dr. Anastácio Gonçalves to prawdziwa gratka dla zwolenników miejskiej włóczęgi nieoczywistej

Dawne atelier portugalskiego malarza José Malhoa (1855-1933), to piękna secesja, projektu wielkiego architekta Norte Júnior, wśród biurowych besti stołecznej Saldanha.

Anastácio Gonçalves

To jedno z nielicznych miejsc, gdzie sztukę można poczuć.  Wybitny okulista – Anastácio Gonçalves nigdy nie porzucił swojego powołania. Miał oko i leczył oczy. Właśnie dlatego, część obrazów, wzbogacona jest o makiety przeznaczone dla osób niewidomych.

Kolekcjoner nabył nieruchomość, by umieścić w niej swoje zbiory. Nie był jednak domatorem. Ożenił się z walizką, którą karmił prawdziwymi skarbami. Turcja, Irak, Rosja – tutaj wybrał się dwukrotnie, ponieważ, podczas pierwszej wizyty, nieświadomy lokalnego kalendarza, odbił się od drzwi Ermitażu. Zmarł podczas ostatniej wyprawy do Petersburga.

Casa-Museu Dr.Anastácio Gonçalves

Zgodnie z jego życzeniem, po śmierci, Casa Malhoa przeszła w ręce państwa. Dziś możemy podziwiać w niej wspaniałą kolekcję orientalnych mebli i porcelany oraz prawdziwe perły XIX i XX-wiecznego pędzla portugalskiego, artystów takich jak: Alfredo Keil, José Malhoa, czy Columbano. 

Jeżeli powyższe nazwiska są dla Was enigmą, koniecznie zdecydujcie się na ten nieoczywisty spacer ze sztuką!

Spaceruj z nami po Lizbonie!

Informacje praktyczne:

Adres: Avenida 5 de Outubro 6-8 (stacja metra: Saldanha)

Godziny otwarcia: 10-17:30

Bilety:

< 12 – gratis

bilet normalny – 3 euro

senior > 65/ student – 1,5 euro

 

Tekst: Kaja Łaszczych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button