Top
  >  Kuchnia   >  Alcobaça – gotyk na dotyk

Cystersi w Portugalii

Dawno temu, kiedy na Półwyspie Iberyjskim wrzało, król, co koronę przyjął z własnej ręki, złożył pewną obietnicę, a słowny był niebywale. Alfons I Zdobywca, przed atakiem na mury Maurów w Santarém, przyrzekł Cystersom, że, w razie zwycięstwa, daruje im ziemię aż po ocean.

Po wielkim triumfie, król nie złamał słowa. W swoim działaniu nie był bezinteresowny, pragnął wzmocnienia pozycji w oczach papieża i całej Europy.

Warto zaznaczyć, że wielka przyjaźń między królem Alfonsem I Zdobywcą a niesamowicie wpływowym Cystersem – św. Bernardem z Clairvaux była kluczowa dla zatwierdzenia przeż papieża Aleksandra III, w 1179 roku, istnienia państwa portugalskiego.

Najlepsze jabłka w Portugalii

I tak Cystersi z Alcobaça otrzymali ponad 44 tysiące zielonych hektarów. Rozmodleni i pracowici bracia błyskawicznie zagospodarowali żyzne połacie. W zaledwie kilka zdrowasiek ziemia zarumieniła się od jabłoni, dziś właśnie stąd pochodzą najlepsze jabłka w Portugalii – maçã de Alcobaça, obrosła winem i oliwkami.

Kościół Matki Boskiej z Alcobaça

Zdjęcie: Fasada główna Kościoła Matki Boskiej z Alcobaça

Najpiękniej rozkwitł jednak gotyk – surowa i monumentalna świątynia Matki Boskiej z Alcobaça, która dziś jest pierwszym i najważniejszym przykładem tego stylu w Portugalii. Z czasem, jej nawa obrosła krużgankami. Należy dodać, że, w momencie największej świetności zgromadzenia, miało tutaj zamieszkać 999 braci. By nawa nie uschła, mnisi przeciągnęli, pod kompleksem rzekę. I tak, pod płaszczem klauzury, łowili ryby prosto z kuchni. W zakonnej bibliotece kiełkowały wielkie idee, które zmieniły bieg historii. Codzienną modlitwę osładzał ogrom doces conventuais.  

Spróbuj doces conventuais

Zdjęcie: jajeczny róg obfitości w PASTELARIA ALCÔA (cornucópia)

Doces conventuais to złoto Portugalii.

Tutejsi zakonnicy mieli jaja, cukier i wyśmienitą kulinarną wyobraźnię.

Pastelaria Alcôa to cukrużganki dawnego opactwa Cystersów w Alcobaçie. Fligranowa biżuteria z kogla-mogla dla tych, co pałaszują również oczyma. Słodki diament w jajecznym pierścieniu zaręczynowym dla wolnych brzuchem, których dzień w dzień prosi o gardło portugalska kawa – kusicielka. Czy warto na nią wyjść?

Grób aż po miłość

Mówiąc o Alcobaçie nie można zapomnieć o historii grobów aż po miłość, czyli tragicznej historii najsłynniejszych portugalskich kochanków – króla Pedro I i złotowłosej Inês de Castro.

Grób aż po miłość

Odkryj z nami Portugalię!

Informacje praktyczne:

 

Kościół i klasztor Matki Boskiej z Alcobaça

Godziny otwarcia:

październik-marzec: 9-18 (ostatnie wejście o godzinie 17:30)

kwiecień-wrzesień: 9-19 (ostatnie wejście o godzinie 18:30)

Obiekt zamknięty jest w dniach: 1 stycznia, Niedziela Wielkanocna, 1 maja, 20 sierpnia, 25 grudnia

 

Bilety:

Wstęp do kościoła jest darmowy

Część klasztorna:

Bilet normalny – €6

Bilet ulgowy (>65,student) – €3

Dzieci do 12 roku – gratis

Tutaj, strona internetowa obiektu (w języku angielskim): //www.mosteiroalcobaca.gov.pt/en/index.php?s=white&pid=1&identificador=

 

Tekst: Kaja Łaszczych

Zdjęcia: Aleksandra Skowron //www.facebook.com/pandaminphoto/

Szukasz fotografki w Portugalii?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button