Magia Lizbony

Widząc, po raz pierwszy, ogrom orientalnych mozaik, koronkowych łuków i filigranowych stiuków, ogarnia nas nieodparte wrażenie, że przenieśliśmy się do Krainy Tysiąca i Jednej Nocy. Dość szybko, nasz dżin z butelki, czerwonego wina, okazuje się być wąsatym, jodłującym Portugalczykiem.

Zdjęcie:  Casa do Alentejo – Karolina Piórkowska

Casa do Alentejo – to instytucja poświęcona promowaniu ,,krainy za Tagiem” (Alentejo) . Jest to region obejmujący ok. 1/3 powierzchni Portugalii i skupiający zaledwie 10% jej ludności – główny obszar rolniczy kraju i ojczyzna wyjątkowo barwnego folkloru.

Sam budynek nosi w sobie bardzo ciekawą historię. Na miejscu, w którym schyłku XV wieku istniał świński chlew, dwa stulecia później powstał imponujący pałac szlachecki. Prawdziwy okres świetności obiektu to początek XX wieku, kiedy założone zostało tutaj jedno z pierwszych lizbońskich kasyn – Magestic Club.  Dawne podłogi chlewni zamieniły się wtedy w wytworne parkiety taneczne, a otumaniające dekoracje pomagały zagłuszyć tęsknotę za roztrwonionym majątkiem.

Zdjęcie: Casa do Alentejo – Karolina Piórkowska

Muzyka portugalska – Cante Alentejano

Przy odrobinie szczęścia może uda nam się uchwycić esencję duszy regionu i zobaczyć koncert śpiewu z Alentejo.

Cante alentejano to ludowy śpiew polifoniczny o ziemi, miłości, braterstwie i przemijaniu.

Warto zajrzeć do niewielkiej tawerny, która znajduję się po prawej stronie od wejścia głównego. Kameralny dziedziniec z drzewkiem oliwnym. To miejsce gdzie czas się zatrzymał, a my możemy pogrążyć się w lekturze i pokontemplować lub rzucić się w wir lokalnej gastronomi. Kuchnia Alentejo to, przede wszystkim, gratka dla mięsożerców. Karta dań kusi pełnym wachlarzem portugalskich kiełbasek, jajecznic, oliwkami i dużymi ilościami regionalnego wina

Zdjęcie:  Casa do Alentejo – Barbs

Informacje praktyczne

Adres : Rua Portas de Santo Antão 58

Dojazd: Metro – linia niebieska – Restauradores / Metro – linia zielona – Rossio

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota (10-22)

Tekst: Kaja Łaszczych

Zdjęcia: Barbs & Karolina Piórkowska

//photographsforeverbybarbs.com/travel/lisbon-travel-photography-november-2019/

//karolinapiorkowska.pl/2019/11/20/lisbon/