Top
  >  Nasza Lizbona   >  Cmentarz przyjemności

Cemitério dos Prazeres

Lizboński ,, Cmentarz Przyjemności”  to miejsce, gdzie istnienie spogląda z ukosa. Zachodni stołeczny kraniec, w którym znajduje się jedna z największych miejskich nekropolii, przez lata nosił nazwę ,,Przyjemności” (po portugalsku – prazeres).
Wiąże się to z historią pobliskiego cudownego źródła i kultu Matki Boskiej Radosnej, którą, po portugalsku, możemy również określić Matką Boską Przyjemności. W XVI-wieku istniała tutaj kaplica maryjna, która w czasach, kiedy czarna śmierć zbierała ponure żniwa, stanowiła ostatnią nadzieję dla ciał wyklętych. Sam cmentarz powstał w wieku XIX, kiedy Lizbonę nękała cholera. Domki zaduszne, w których wiecznie spoczywa bujny kwiat narodu, ku naszemu zaskoczeniu, z reguły mają formę kaplic. Kamienie, z grobowym spokojem, snują historie wielkich żywotów.

Naga prawda

Mademoiselle Alix Lesgards – piękna Francuzka, która z Tuluzy dotarła aż do Lizbony, by tresować lokalne języki. Poskromiła szeleszczący portugalski akcent i skradła serce niejednego ze swych uczniów. Jeszcze za życia dokładnie obmyśliła projekt swojego nagrobka. Do cna ekspresyjna i zmysłowa płaczka, autorstwa José Simões de Almeida, to pierwsza nagość na lizbońskim cmentarzu i siarczysty skandal miejski.

Odkrywaj z nami sekrety Lizbony!

Tekst: Kaja Łaszczych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button