Top
  >  Kultura   >  Co w Portugalii wiosnę czyni?

Portugalska jaskółka

Zdjęcie: Talerz dekoracyjny z portugalską jaskółką projektu Bordallo Pinheiro

Jaskółka jest jednym z wielu symboli Portugalii.

Ptak wyleciał spod ręki geniusza wyobraźni – Rafaella Bordalo Pinheiro. Portugalski artysta, u schyłku XIX wieku, opatentował wzór charakterystycznej, ceramicznej ptaszyny, która dość szybko uwiła się w gniazdkach wielu Portugalczyków.

Niektórzy doszukują się w niej metafory narodu, który, po okresie emigracji w odległych, choć, w przypadku portugalskim, niekoniecznie ciepłych krajach, z utęsknieniem wraca do rodzimego gniazda.

Ponoć jedna wiosny nie czyni. Bajał o tym już sam Ezop, opowiadając historię młodego utracjusza, który, po zobaczeniu jednej jaskółki, postanowił sprzedać zimowy płaszcz, a otrzymane pieniądze roztrwonić na hulanki. Tymczasem po kilku dniach mrozy wróciły.

Portugalski geniusz wyobraźni

Zdjęcie: Półmisek – liść kapusty, Fabryka fajnsu Bordallo Pinheiro

Stołeczne sklepy porcelanowe to prawdziwy groch z kapustą.

Mięsiste ceramiczne liście kulą się w wazy i płaszczą półmiskiem na stołach portugalskich babek i wnuczek.

Rafael Augusto Prostes Bordallo Pinheiro urodził się w Lizbonie w 1846 roku. Kulturalny wir miasta i dziedziczne zamiłowanie do sztuki, sprawiły, iż, już za młodu, chwycił za pióro i pędzel. Miał jeszcze mleko pod nosem, kiedy kreślił cuda. Dość szybko popadł w litery. W wieku czternastu lat stworzył pierwszy teatralny scenariusz. Kiedy mleko zarosło wąsem, dał się skusić stołecznej bohemie. Temperamentny geniusz wyróżniał się elokwencją i dowcipem. Niepojęty wszechtalent zaczął parać się karykaturą. Z niesamowitym wyczuciem i republikańskim okiem obserwował polityczne absurdy drugiej połowy XIX wieku.

Zdjęcie: Zé Povinho – Rafael Bordello Pinheiro

To właśnie Rafael spłodził portugalskiego everymana – Zé Povinho, czyli Józka z ludu, który dużo cierpi, a mało robi.

Fajny sen o fajansie

W 1884 roku artysta zrealizował swój fajny sen o fajansie. Fabryka fajansu w Caldas da Rainha miała za cel wskrzeszenie portugalskiej miłości do gliny i upstrzenie jej nutką niezwykle oryginalnej wyobraźni. Z pieca wypełzły gigantyczne ślimaki. Zbił się echem kruchy rechot żab.

TUTAJ  strona internetowa fabryki w języku angielskim

Muzeum Bordallo Pinheiro

Na zdjęciu muzeum artysty, wodopój wyobraźni dla spragnionych artystycznych wrażeń i nietypowych użytkowych inspiracji. W, zachwycającej swą architekturą*, dawnej rezydencji miłośnika mistrza Rafaela, poety Artur Ernesto de Santa Cruz Magalhães, możemy zapoznać się z twórczością Bordallo Pinheiro i wziąć udział w licznych, organizowanych przez instytucję, warsztatach.

TUTAJ strona internetowa muzeum w języku angielskim.

Przypisy:

* Dom został zaprojektowany przez Álvaro Augusto Machado. Reprezentuje styl tzw. „casa portuguesa” – czyli typowego domu portugalskiego schyłku XIX i pierwszej połowy wieku XX. Charakterystyczny ganek, wykończenie dachu „falbanką” i zastosowanie tradycyjnych sztuk dekoracyjnych takich jak, między innymi – azulejos, to niektóre z cech tego stylu.

Tekst: Kaja Łaszczych

Zdjęcia: //pt.bordallopinheiro.com/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button