Top
  >  Nasza Lizbona   >  Fajny sen o fajansie
Jardim Bordalo Pinheiro

Magiczny ogród w Lizbonie

Ogrody Muzeum Miejskiego w Lizbonie to labirynt wyobraźni i wspaniałe spotkanie z geniuszem Bordallo Pinheiro w aranżacji samej Joany Vasconcelos.

A jak powszechnie (nie)wiadomo Rafael Bordallo Pinheiro wielkim artystą był.

Portugalski geniusz wyobraźni

Stołeczne sklepy porcelanowe to prawdziwy groch z kapustą. Mięsiste ceramiczne liście kulą się w wazy i płaszczą półmiskiem na stołach portugalskich babek i wnuczek.
Rafael Augusto Prostes Bordallo Pinheiro urodził się w Lizbonie w 1846 roku. Kulturalny wir miasta i dziedziczne zamiłowanie do sztuki, sprawiły, iż, już za młodu, chwycił za pióro i pędzel. Miał jeszcze mleko pod nosem, kiedy kreślił cuda. Dość szybko popadł w litery. W wieku czternastu lat stworzył pierwszy teatralny scenariusz. Kiedy mleko zarosło wąsem, dał się skusić stołecznej bohemie.
Temperamentny geniusz wyróżniał się elokwencją i dowcipem. Niepojęty wszechtalent zaczął parać się karykaturą. Z niesamowitym wyczuciem i republikańskim okiem obserwował polityczne absurdy drugiej połowy XIX wieku. To właśnie Rafael spłodził portugalskiego everymana – Zé Povinho, czyli Józka z ludu, który dużo cierpi, a mało robi.

Fabryka wyobraźni

W 1884 roku artysta spełnił swój fajny sen o fajansie. Fabryka w Caldas da Rainha miała za cel wskrzeszenie portugalskiej miłości do gliny i upstrzenie jej niezwykle oryginalną nutką. Udało się! Z pieca wypełzły gigantyczne ślimaki. Zbił się echem kruchy rechot żab.

Poniżej strona internetowa fabryki (w języki angielskim):

Fabryka Bordallo Pinheiro

Informacje praktyczne

Adres: Ogród Bordalo Pinheiro – Palácio Pimenta (Campo Grande 245)

Tekst: Kaja Łaszczych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button