Top
  >  ciekawostki   >  Lockdown w Lizbonie marzec 2021

W Portugalii ciągle mamy obostrzenia. Restauracje sprzedają tylko dania gotowe na wynos, sklepy spożywcze otwarte są w krótszych godzinach, galerie handlowe i szkoły zamknięte, a w parkach ławki są oklejone taśmą.

A jak to wygląda w praktyce?

Napoje

Portugalczycy to naród, który uwielbia cafezinho, czyli mocną, czarną, malutką kawę, którą mogą pić nawet kilka razy dziennie. Niestety w związku ze styczniowym lockdownem, napoje nie mogą być sprzedawane, w skutek czego wiele kawiarni jest zamkniętych.

Znam jednak też takie, które po kryjomu sprzedają kawę, podając ją w plastikowym kubeczku. Wszyscy na dzielnicy o tym wiedzą i kawę kupują, w końcu trzeba wspierać lokalnych przedsiębiorców. Zabawnie to wygląda kiedy z okienka przy kawiarni właścicielka restauracji podaje kawę, którą zaraz trzeba schować pod rękaw. Poczta pantoflowa w takich lokalnych dzielnicach działa lepiej niż internet. Otóż gdyby zbliżała się policja, do właścicielki taka informacja dotrze bardzo szybko. W końcu kawa jest niezbędna

Z kolei w fast-foodach napojów kupić nie można i tak np.  w McDonald’s można zakupić menu ale bez napoju.

Spacery i parki

Deptak w centrum nad rzeką w Lizbonie jest oklejony taśmą policyjną, żeby nikt nie siadał nad rzeką, a sam skutek połowiczny, bo większość ludzi w tłumnych kolejkach spaceruje nad wybrzeżem. Z kolei w parkach na ławkach też nie można usiąść, bo są zaklejona taśmą, więc tubylcy zachęceni wiosennym słońcem rozkładają koce i siadają na trawie.

 

Sklepy

Sklepy są krócej czynne w weekendy. Jednak tutaj też znajdą się takie, które nielegalnie sprzedają swoje towary. Właściciele informują się nawzajem. W jednym z dzielnicowych sklepików w czasie deszczu Pani z parasolem udaję, że rozmawia przed sklepem przez telefon, uważanie wypatrując policji. A sprzedawca szybko wyłącza światło w sklepie, udając że przecież jest już dawno zamknięty. W środku klienci, a wśród nich ja cierpliwie czekamy.

Covid19 kreuje różne sytuację, kto by pomyślał, że tak zmieni się nasze życie. Panuje ogólne zmęczenie lockdownem, ciekawe do kiedy to jeszcze potrwa?

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button