Top
  >  Kuchnia   >  Między ziarnami
Perola de Rossio

Najlepsza kawa w Lizbonie

Między szarymi skorupami opuszczonych budynków dzielnicy Baixa można znaleźć prawdziwą perłę.

<<Pérola de Rossio>>, czyli <<Perła Rossio>>, to idealne miejsce dla tych, którzy mają nosa do kawy.

Między ziarnami, uroczy Senhor António opowiada aromatyczne historie.

Raj dla kawoszy w Lizbonie

Sklep istnieje od 1923 roku i kusi nas szeroką ofertą z różnych zakątków świata.

Możemy tutaj kupić ziarna z Brazylii, Timoru, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej, Kolumbii i Gwatemali. Moim typem jest <<Pérola de Rossio>>, mocna autorska mieszanka, która zawiera 80% arabica i 20% robusta.

TUTAJ strona lokalu w języku angielskim.

Jaka jest różnica między arabiką a robustą?

Arabika

Arabika  to najstarszy i najbardziej popularny gatunek kawy. Zgodnie z legendą, jej krzew odkryły kozy abisyńskiego pasterza. Cudowne krzaczki zostały rozpowszechnione przez arabskich kupców. Arabika uprawiana jest na stromych zboczach gór, by zapewnić jej odpowiednie nawodnienie i cień. Jest to gatunek szlachetny i niezwykle delikatny. Stosunkowo niska zawartość kofeiny (od 0,8 do 1,4%) sprawia, iż roślina jest podatna na ataki szkodników. Ziarna arabiki są twardsze i zawierają więcej cukrów i tłuszczów niż robusta. Napar jest łagodniejszy, ale bardziej aromatyczny. Z drugiej strony, dla osób pijących kawę z mlekiem, delikatny smak i charakterystyczna kwasowość arabiki, mogą dać efekt niepożądany.

Robusta

Robusta powszechnie uważana jest za gorszy gatunek niż arabika. Dzięki łatwiejszej uprawie, na niższych wysokościach, i większej odporności na szkodniki jest również znacznie tańsza. Dla tych, którzy piją kawę głównie w celu pobudzenia, nie bez znaczenia będzie fakt, że zawiera ona dwa razy więcej kofeiny (od 1,8 nawet do 5%). W smaku robusty dominuje gorycz. Gatunek ma jednak szerokie grono zwolenników ze względu na swoją moc i piękną grubą piankę.

Różnorodność smaków i aromatów jest ogromna, dlatego warto spróbować jak najwięcej mieszanek kaw.

Magia Pana António

Senhor António, z ogromnym namaszczeniem, mieli energetyzujące drobinki w magicznym młynku i zawija je w oryginalne paczuszki. Każda z nich opatrzona jest dokładnym opisem składu i pochodzenia naszej odurzającej pamiątki z podróży. Poza kawą, możemy tutaj kupić, między innymi, wspaniałą herbatę z Azorów (Gorreana), szeroką gamę dżemów i klasycznych portugalskich ciastek.

Neony w Lizbonie

Wieczorem sklep błyszczy. Charakterystyczny neon jest znakiem rozpoznawczym lokalu. Do XIX wieku większość sklepów w Lizbonie ochrzczona była nazwiskiem swojego właściciela. Wysoki poziom analfabetyzmu do pierwszych dekad wieku XX sprawił, iż pierwsze reklamy, zamiast liter, kusiły światłem i obrazem. Swojskie tawerny wywieszały lampiony i sztućce, by przyciągnąć głodnych wędrowców, sklepy mięsne białe fartuchy, by zapewnić o wysokim poziomie higieny lokalu.

Pierwsze neony pojawiły się w stolicy dopiero w 1938 roku. Niestety, większość z nich, z czasem, zniknęła z ulic Lizbony.

Pachnący rytuał

<<Perła Rossio>> od lat kultywuje pewien nietypowy rytuał. Przed zamknięciem lokalu, mokki, słoje i wonne paczuszki tworzą na podłodze przedziwne konstelacje. Senhor António twierdzi, iż jest to zwyczaj zapoczątkowany przez poprzedniego właściciela. Kiedyś instalacje tworzone były tylko w soboty. Ot tak, dla zabawy. Dziś są kuriozalną tradycją i kolejnym ze smaków tego miejsca.

Odkrywaj z nami Lizbonę!

 

Informacje praktyczne:

Pérola de Rossio

Praça Dom Pedro IV 105, Lizbona

Otwarty od poniedziałku do soboty, w godzinach:

09:30 – 13:00 / 15:00 – 19:00

www.peroladorossio.pt/en

 

Tekst: Kaja Łaszczych

Zdjęcie: Senhor António

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button