Top
  >  Nasza Lizbona   >  Najstarsza kawiarnia w Lizbonie

Martinho da Arcada (1782)

Powstała w 1782 roku, kiedy roztrzęsiona ziemia Lizbony wracała do ładu i łaknęła słodkiej normalności. Nazwana została „Domem ze śniegu”, ze względu na wzmożone stołeczne parcie na lód, który, w słomianych chochołach, ku gorącej uciesze gawiedzi, zwożony był wprost do stolicy z Królewskiej Fabryki Lodu w Montejunto.

Lody w Lizbonie

Orzeźwiające sorbety, niczym fatamorgana, jawiły się Lizbończykom na patelni Placu Handlowego. Pierwszy właściciel lokalu – Julião Pereira de Castro szybko wtopił się w dworskie kręgi. Odniósł natychmiastowy sukces i nigdy nie zostawił króla na lodzie.

Zdjęcie: Królewska Fabryka Lodu w Montejunto (XVIII w.).

Kawiarnia niejedno miała imię – od Włoszki, przez Handlową i Jakobinkę, finalnie stała się córą „Marcinka pod Arkadą”. A był to nie lada Marcinek. Martinho Bartolomeu Rodrigues tchnął w miejsce artystyczną duszę. Kiedy, na początku XX wieku, nastała moda na ekspresy, zapach kawy zmieszał się z temperą, a obsługa zachodziła w głowę jak wywabić atramentowe haiku ze śnieżnobiałych obrusów.

Zdjęcie: Kawiarnia „Martinho da Arcada”(źródło:lojascomhistoria.pt)

Kawiarnia Fernando Pessoa

„Martinho da Arcada” skradła wiele serc. To właśnie tutaj, Fernando Pessoa, wraz z przyjacielem, artystą  Almada Negreiros, jesienią 1935 roku, wypił swoje ostatnie cafezinho. O jego małej, czarnej i ostatniej wieczerzy przypomina nam zarezerwowany stolik, który do dziś nawiedzają wieloduchy wielkiego modernisty.

 

 

Zdjęcie: Fernando Pessoa w kawiarni „Martinho de Arcada” & Stolik do dziś „zarezerwowany” dla artysty.

Odkryj z nami sekrety Lizbony!

Adres: Martinho de Arcada, Praca do Comercio 3, Lizbona.

 

Tekst: Kaja Łaszczych

Zdjęcie: Lojas com História (lojascomhistoria.pt)

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button