Top
  >  Podróże z nami   >  Niezły ananas

Azory

Azory to najlepiej zachowana tajemnica Europy. 1500 km od Portugalii kontynentalnej i 3900 km od Ameryki Północnej, pośrodku Oceanu Atlantyckiego, znajduje się najzieleńszy z europejskich archipelagów. Wyspy, znane już w starożytności Fenicjanom, zostały ponownie odkryte w 1427 roku przez Portugalczyków, którzy przeprowadzili szybką kolonizację niezamieszkanych wcześniej terenów.

Autonomiczny Region Azorów jest uznawany za granicę zachodnią Unii Europejskiej. Archipelag składa się z dziewięciu głównych wysp podzielonych na trzy oddzielne grupy: Grupa Zachodnia – Corvo i Flores, Grupa Środkowa – Faial, Graciosa, Pico, São Jorge i Terceira oraz Grupa Wschodnia – Santa Maria i São Miguel.

Nobilitacja myszołowa

Etymologia nazwy archipelagu budzi pewne kontrowersje. Portugalskie słowo Açor oznacza jastrzębia, którego przedstawienie widnieje na fladze regionu. Wątpliwość budzi fakt, iż ten ptak nigdy tutaj nie występował. Najprawdopodobniej został pomylony z popularnym na wyspach myszołowem.

Dzięki żyznej, wulkanicznej glebie i umiarkowanemu klimatowi Azory zachwycają bogactwem szaty roślinnej i mnogością występujących tutaj gatunków endemicznych. Na wyspach występują wody geotermalne, gejzery i jeziora powstałe w kraterach wygasłych wulkanów.

Azory

Opis: Wyspa św. Michała – Park Terra Nostra

To tutaj, na wyspie św. Michała, znajduje się najstarsza w Europie plantacja herbaty.

Portugalska herbata

Ananas na Azorach

Jest symbolem gościnności, sytości, przepychu i spełnienia. W Portugalii ten owoc niejedno ma imię. Należy odróżnić „zwykłego ananasa” czyli abacaxi od azorskiego króla ananás.

Opis: Ananas azorski

Ananas azorski rośnie około 24-30 miesięcy podczas gdy jego brazylijski „zwykły” odpowiednik zaledwie pół roku. Rośliny sadzone są  w specjalnych szklarniach. W miarę wzrostu, zmienia się ich położenie, zwiększając odstępy między sadzonkami. Co ciekawe, co jakiś czas opala się ich liście, by wypełnić szklarnię gęstym dymem, który ma wyrównać temperaturę kwitnięcia roślin i zwiększyć ich odporność przed szkodnikami.  Latem, kiedy temperatura wzrasta szyby szklarni bieli się wapnem.

Opis: Ananas z Azorów – Plantacja Ananasów Arruda

Taka metoda hodowli próbuje odtworzyć naturalną charakterystykę gorących i wilgotnych lasów. Sposób uprawy został wprowadzony ponad sto lat temu, kiedy pomarańcze, czyli główna uprawa XIX-wiecznych Azorów zostały zaatakowane przez uporczywą plagę szkodników i konieczne było szybkie uzyskanie innego źródła dochodów. Owoc króla Azorów jest mniejszy i zdecydowanie słodszy.

Plantacja ananasów Agusto Arruda

Będąc na Wyspie św. Michała koniecznie należy odwiedzić plantację Ananasów Augusto Arruda. Ponad wiek temu, kiedy szlag plagi trafił pomarańcze, dr. Augusto Arruda, postawił na ananasy. To doskonała destynacja dla tych, którzy chcą dokładnie przyjrzeć się poszczególnym etapom uprawy i poznać historię owocowej pasji od trzech generacji.

Opis: Ananas z Azorów – Plantacja Ananasów Arruda

 

Poniżej strona plantacji w języku angielskim.

Plantacja ananasów Arruda

Odkryj z nami Portugalię!

Tekst: Kaja Łaszczych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button