Top
  >  Nasza Portugalia   >  Pałac Monserrate

Palácio de Monserrate

Pałac Monserrate to romantyczny tygiel architektoniczny z fascynującą historią. Miejsce, w którym w XVI-wieku stanęła kaplica poświęcona kultowi Matki Boskiej z Monserrat, ze względu na swoją szczególną aurę, stało się obiektem fascynacji arystokracji i artystów. Nie sposób było oprzeć się magii Sintry. Kusiła obietnicą łatwych łowów, nieskończoną paletą zieleni i pokładami inspiracji. Skonstruowany w XVIII wieku neogotycki pałac gościł największych. Bywał tu sam Markiz Pombal, Lord Byron i William Beckford.

Szczyt świetności obiektu przypadł jednak na wiek XIX, kiedy przeszedł on w posiadanie angielskiego milionera, guru przemysłu tekstylnego – Francisa Cooka. Za sprawą architektonicznej rewolucji pałac zyskał wyjątkowe, niezwykle eklektyczne oblicze. Romantyzmowi nie brakło wyobraźni. Styl orientalny zmieszał się z neogotykiem. W portugalskiej krainie tysiąca i jednej nocy nie trudno o estetyczny zawrót głowy.

Ogród Monserrate

Naszą wizytę koniecznie należy wzbogacić o eksplorację ogrodu pałacowego. Meksyk w Portugalii, Ogród Japoński czy Dolina Paproci – to tylko niewielka część cudów, które rozpościerają się na 33 romantycznych hektarach.

Informacje praktyczne

Pałac Monserrate w Sintrze

Szukasz przewodnika po Portugalii?

Tekst: Kaja Łaszczych

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button