Top
  >  ciekawostki   >  Portugalski zielnik: Dama Kameliowa

Salonowa piękność

Dama, która nie wabi zapachem i nie odstrasza kolcami. Pierwsze lśnienie wiosny.

Kamelia to kapryśna Azjatka, która przywykła do łagodnych zim. Kwitnie wówczas, kiedy polskie ogrody często  są, albo powinny być, przykryte śniegiem – od stycznia do marca.

Jedna z hipotez dotyczących etymologii jej nazwy stanowi, iż wywodzi się ona z łacińskiego słowa camellia, które, z kolei, powstało z hebrajskiego słowa karmel, czyli ‚ogród boży’.

Całkowita liczba jej nazwanych odmian wynosi ponad 22 tysiące. Większość krzewów pochodzi ze wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Nieliczne wywodzą się z rejonu Himalajów i Archipelagu Malajskiego. Lśniące, mięsiste płatki zimozielnej gracji kuszą bogatą paletą barw.

Kamelia (Camellia L.) to rodzaj rośliny z rodziny herbatowatych, która nie tylko koi oko, ale ma również szerokie zastosowanie w medycynie. Jej liście zawierają związki antyoksydacyjne, witaminy i aminokwasy, które wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie.

Camellia sinensis to znana nam wszystkim herbata chińska

Opis: Pole herbaciane, Fabryka herbaty Gorreana, Wyspie św. Michała, Azory.

Dom ducha bogów

W Shintoizmie, tradycyjnej religii Japonii opartej na mitologii japońskiej, duchy bogów odwiedzające ziemię, wybierały kamelie jako swą ziemską przystań. To właśnie dlatego kwiat ten stanowi nieodłączny element ogrodów świątynnych, cmentarzy i innych miejsc związanych z życiem religijnym wspólnoty. Kamelia nie znajdziemy za to w japońskich  bukietach. Ukrócenie żywota jej płatków kojarzy się Japończykom ze ścięciem głowy, a żadna kwiaciarka nie marzy o fachu kata.

Kamelia w Europie

Kamelie, ochrzczone mianem „chińskich/japońskich róż” trafiły do Europy w połowie XVIII wieku. Popularność kwiecistych przedstawień  w Portugalii wiąże się z ich podobieństwem do róży, bardzo popularnego w sztuce sakralnej symbolu maryjnego. W róży bez kolców, Chrześcijanie, widzieli niepokalaną postać Maryi.

Początkowo, Europejczycy podziwiali kameliowe damy głównie w obfitych donicach orientalnych kompozycji ceramicznych. Wraz z rozprzestrzenianiem się brytyjskiej tradycji picia herbaty, kameliowy szał ogarnął Wielką Brytanię. Niezwykły entuzjazm jaki wywołała chińska herbata doprowadził do jej opodatkowania przez rząd Wielkiej Brytanii. W dniu 16 grudnia 1773 roku doprowadziło to do powstania publicznego protestu wśród amerykańskich Brytyjczyków, którzy nie zgadzali się na nałożenie podatku na kolonie bez towarzyszącego temu dopuszczenia ich reprezentacji do brytyjskiego parlamentu. Polityczny protest mieszkańców Bostonu przeciwko polityce fiskalnej metropolii zyskał miano Herbatki bostońskiej i został uznany za jeden z pierwszych epizodów rewolucji amerykańskiej.

Czy to właśnie kamelia wpłynęła na podbój Ameryki?

W 1848 roku została opublikowana powieść Aleksandra Dumas „Dama Kameliowa”. Melodramat podbił świat, a bezwstydny bukiet do czerwoności rozgrzał wyobraźnię XIX-wiecznej Europy.

Pierwsze kamelie pojawiły się w Portugalii na przełomie XVI i XVII wieku.

Róża Japonii

Zajmuje czołowe miejsce wśród gatunków znajdujących się w uprawie, posiadając ponad 30 tysięcy odmian uprawnych o kwiatach różnych barw i form. Kwiaty kamelii japońskiej występują w kolorze czystej bieli, delikatnego różu i intensywnego odcieniu czerwieni. Pojedyncza, półpełna, pełna – aż po formę peonii, co nieco skonfundowało portugalski świat sztuki.

Wspaniałym miejscem na spacer z kamelią w Lizbonie jest ogród botaniczny – Estufa Fria

Gdzie w Lizbonie kwitną kamienie?

Kamelia a sztuka azulejos

W XVII wieku portugalskie fasady odziały się w ceramiczne dywany – azulejos de padrão.

Jednym z modnych wzorów była właśnie ona – kamelia, która okazała się mieć pewien problem z tożsamością swoich płatków. Opisany przez historyka sztuki Santos Simões panel ,tak naprawdę, inspirował się obfitszą  w swym kwiatostanie piwonią. To właśnie jej motyw zdobił częstą chińską porcelanę, która zalała portugalski rynek już XVI wieku.

Dziś, piękne portugalskie piwonie możemy podziwiać w Parku Naturalnym Arrábida.

Odkryj z nami Portugalię!

Tekst: Kaja Łaszczych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button