Top
  >  Kultura   >  Sztuka ulic Lizbony

Street art w Lizbonie

Street art jest nieodłączną częścią wyjątkowego kolorytu Lizbony. Uliczne arcydzieła zaskakują nas w najmniej oczywistych zaułkach stolicy.

Chcesz poznać z nami sztukę ulic Lizbony?

Quinta do Mocho

Nie wszyscy docierają jednak do Quinta do Mocho, największej galerii sztuki ulicznej w Europie. Kompleks bloków powstał w latach siedemdziesiątych, by zapewnić warunki mieszkaniowe dla grupy rodzin z niektórych z dawnych kolonii portugalskich – Angoli, Mozambiku, Wysp Zielonego Przylądka i Wysp św. Tomasza i Książęcej. Ze względu na brak pomocy  ze strony władz miasta, miejsce dość szybko obrosło złą sławą.

Idea organizacji festiwalu „O Bairro e o Mundo” (dzielnica i świat) zrodziła się w 2014 roku. Projekt diametralnie zmienił oblicze, stygmatyzowanego jak dotąd, osiedla. Obecnie obejmuje on 67 prac wykonanych przez portugalskich i zagranicznych artystów (wśród nich: VHILS, Bordallo II, Odeith i Snap). Nie braknie sztuki zaangażowanej. Murale poruszają ważne dla społeczności tematy – takie jak: dyskryminacja rasowa, tolerancja, ochrona praw kobiet i dzieci oraz ekologia.  Quinta do Mocho to punkt obowiązkowy dla miłośników street artu.

Tekst i zdjęcia: Kaja Łaszczych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button