Top
  >  Kuchnia   >  Wycieczka za Lizbonę – Azeitão

Raj pod Lizboną

Park Naturalny Arrábida to zjawiskowe plaże, różnorodne krajobrazy i wyśmienite szlaki dla fanów turystyki kulinarnej. Zaledwie czterdzieści kilometrów od centrum Lizbony, możemy znaleźć wielki błękit i spokój.

Szukasz pomysłu na wycieczkę za Lizbonę?

Odkryj Azeitão

Azeitão to niezwykle spokojne, niewielkie miasteczko z ogromnym potencjałem. Warto zatrzymać się tutaj, by spróbować niebiańskiej słodkości Torta de Azeitão, jajecznego zawijasa w jedwabistym cieście, który skutecznie pokrzepi ciało i ducha. Łakoć doskonale smakuje z lampką aromatycznego, lokalnego muskatu – Moscatel de Setúbal.

Zdjęcie: Torta de Azeitão

Napój bogów

Moscatel de Setúbal to, produkowany z tutejszych białych winogron szczepu moscatel,  mocny, bursztynowy muskat,  który zawiera ok. 18-20% alkoholu. Trunek, z pewnością,  zasługuje na szczególną uwagę. Jego intensywny aromat, z nutą kwiatu pomarańczy, cytrusów, kandyzowanych owoców, herbaty oraz rodzynek, rozbudzi, nawet najbardziej zaspane zmysły.

Kremowy ser z Azeitão

 

Zdjęcie: Queijo de Azeitão

Góralu, czy ci nie żal?

Dla tych, którzy śniadać mogą tylko na słono, alternatywą może być tost z  regionalnym owczym serem – Queijo de Azeitão. Powstanie jednego z najbardziej popularnych portugalskich serów wiąże się z legendą pewnego górala, któremu żal było opuszczać rodzimą ziemię – Serra da Estrela. Zaradny Gaspar Henriques de Paiva sprowadził do Azeitão swoje owce i nauczył tutejszych rolników produkcji znakomitego sera, którym mógł zajadać swoje tęsknoty.

Palácio da Bacalhôa

 

Zdjęcie: Palácio da Bacalhôa  (źródło/fonte: //www.bacalhoa.pt/)

Dla tych, którzy lubią się napić pod historycznym pretekstem, proponuję wizytę, połączoną z degustacją, w magicznym Palácio da Bacalhôa .

Palácio da Bacalhôa to dawna posiadłość królewska, która w XVI wieku, przeszła w ręce wpływowego rodu Albuquerque, majętnych pasjonatów sztuki, potomków Afonso de Albuquerque – zarządcy Indii Portugalskich*. Pałac jest perłą krajowego renesansu. Bezkresne, magiczne ogrody i zachwycająca mnogość płytek ceramicznych azulejos, to zaledwie część argumentów, dlaczego warto uwzględnić ten obiekt w naszych planach.

Koszt biletu, który obejmuje zwiedzanie pałacu z przewodnikiem oraz wizytę w winnicy Bacalhôa, połączoną z degustacją, to 10 euro.

Czas trwania wizyty to około 2,5 h.

Uwaga! Wizytę należy wcześniej zarezerwować:

Link do rezerwacji – TUTAJ  

Fabryka azulejos w Azeitão

Zdjęcie: Fabryka azulejos w Azeitão

W fabryce azulejos w Azeitão gama barw przyprawia o wypieki. Za sprawą mistrza Aleksandra, możemy tutaj zgłębić płytkę, a nawet chwycić za pędzel. To punkt obowiązkowy dla miłośników ceramiki. Poniżej, strona internetowa fabryki w języku angielskim:

//www.azulejosdeazeitao.com/

Zdjęcie: Fabryka Azulejos w Azeitão

Praia do Meco

Zdjęcie: Praia do Meco

Niecałe dwadzieścia kilometrów od Azeitão znajduje się boska, długa i złocista – Praia do Meco.

Idealna na piękne, wiosenne spacery. Plaża jest świetnym wyborem dla zaawansowanych surferów i kitesurferów.

Dla tych, którzy wiecznie bujają w obłokach, znakomitym wyborem będzie lot spadochronem nad oceanem.

To plaża, o której marzysz!

Odkryj z nami Portugalię!

Zdjęcie: Praia do Meco

*Indie Portugalskie – to nazwa dawnej kolonii portugalskiej, na zachodnim wybrzeżu Indii, w skład której, w latach 1510-1951, wchodziły terytoria Diu, Daman i Goa.

Tekst: Kaja Łaszczych

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button