Top
  >  Nasza Portugalia   >  Wycieczka za Lizbonę – Laurowe Wzgórza

Zbieraj laury w Portugalii!

Wawrzyn szlachetny (Laurus Nobilis), potocznie znany jako krzew laurowy, czczony był już przez starożytnych Greków. Mitologia przywołuje historię boga Apolla, który przez strzałę Erosa bez pamięci zakochał się w pięknej nimfie Dafne. Bez wzajemności. Oblubienica, za sprawą Olimpu, została zamieniona w krzew laurowy. Mimo odrzucenia uczucie nie zgasło. By uczcić pamięć niedoszłej kochanki, Apollo, mianował roślinę świętą. Od tego czasu stała się ona symbolem mądrości, chwały i zwycięstwa.

Krzew laurowy (Laurus Nobilis)

Serra do Louro – Laurowe Wzgórza

Położona zaledwie 35 km od Lizbony Serra do Louro  stanowi część Parku Naturalnego Arrábida. Jej nazwę, ze względu na górzyste ukształtowanie terenu i, wspomniany powyżej, Laurus Nobilis możemy przetłumaczyć jako Laurowe Wzgórza

Serra do Louro

Park Naturalny Arrábida

To właśnie stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na rzekę Sado i Półwysep Setúbal. Poza wielkim spokojem i ogromną bioróżnorodnością, miejsce to oferuje liczne szlaki piesze i rowerowe. Najbardziej malowniczy z nich prowadzi wzdłuż zabytkowych młynów wietrznych. W jednym z uśpionych gigantów przemiału dziś znajduje się kameralna piekarnia. To idealne miejsce, gdzie, po długim spacerze,  możemy rozkochać się w tutejszym chlebie i spocząć na zasłużonych laurach. Dla tych, którzy lubią zanurzyć ręce w cieście, lokal organizuje warsztaty wypieków dawnych.

Piekarnia „Moinhos Vivos”

Serra do Louro

Szukasz pomysłów na wycieczkę za Lizbonę?

Szukasz przewodnika po Portugalii?

Daj nam znać!

Tekst: Kaja Łaszczych

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button