Top
  >  Nasza Lizbona   >  Casa dos Bicos w Lizbonie

Casa dos Bicos czyli tzw. diamentowy dom to jedna z zabytkowych kamiennic znajdujących się na lizbońskiej Alfamie. Powstała ona w XVI wieku na zlecenie Brása de Albuquerque, syna drugiego gubernatora portugalskich Indii.

Fasada zewnętrzna

Fasadę zewnętrzną dekoruję ponad 1200 zdobień przypominających diamenty. Renesansowa elewacja została zainspirowana Palazzo dei Diamanti, we Włoszach. Casa dos Bicos  przetrwała w większej części lizbońskie trzęsienie ziemi z 1755 roku. Rodzina Albuquerque sprzedała ją w 1973 roku i do tej pory służyła jako magazyn i siedziba handlowa dorsza, po czym została wykupiona przez miasto.

Fundacja José Saramago

Dzisiaj w budynku znajduję się siedziba portugalskiego noblisty w dziedzinie literatury José Saramago. Pisarz otrzymał nagrodę Nobla w 1998 roku i jest jednym z najbardziej z najbardziej znanych portugalskich autorów.

Jego literaturę cechuje brak interpunkcji oraz podziału na dialogi, co niektórym może utrudnić czytanie. Wbrew pozorom  szybko jednak można się przyzwyczaić do stylu autora. Saramago w swoich działach często łączył historię Portugalii z mitami. Był on zdeklarowanym komunistą, a po wydaniu książki Ewangelia według Jezusa Chrystusa wraz ze swoją pochodzącą z Hiszpanii małżonką Maríą del Pilar del Río Sánchez przeprowadził się na wyspy Kanaryjskie.

Wiele dzieł  Saramago przetłumaczone jest na język polski.

Portugalczycy mają dwóch noblistów, wspomnianego José  Saramago oraz Egasa Moniza, który otrzymał nogrodę Nobla w 1949 roku w dziedzinie medycyny.

Informacje praktyczne

Adres: Rua dos Bacalhoeiros, 10, 1100-135 Lisboa

Strona internetowa oraz ceny biletów: //www.josesaramago.org

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button