Wielkanoc w Portugalii
Portugalia jest krajem katolickim, gdzie święta kościelne często są hucznie obchodzone. Páscoa czyli Wielkanoc to jedno najważniejszych świąt. Sexta Feira Santa, czyli wielki piątek jest dniem wolnym od pracy. Kolejny wolny dzień to niedziela wielkanocna. Zapraszam do lektury postu dotyczącego zwyczajów wielkanocnych w Portugalii. .
Wielkanoc w Portugalii
Niedziela palmowa
W Polsce udając się na mszę świętą zabieramy ze sobą najczęściej bazie lub sztuczne palemki z różnymi kolorowymi dekoracjami. Jednak tutaj, w Portugalii w wiązance znajdziemy liście drzewa oliwkowego, gałązkę drzewa laurowego i rozmaryn. Intensywny zapach czuć w całym kościele. Jeśli nie mamy swojej własnej wiązanki, nie ma z tym żadnego problemu. Przed kościołami za symboliczną kwotę można taki bukiecik zakupić. Ponadto, często w kościołach pojawiają się dekoracje z liści palmowych. Odbywają się również procesje.
Wielki Piątek
W Wielki Piątek w Portugalii organizowane są różne procesję, wydarzenia oraz Drogi Krzyżowe. Do najpopularniejszych należą procesje organizowane w miejscowościach Obidos oraz Braga. W Bradze wizerunek Matki Bożej niesiony jest przez osła.
Jedną z głównych tradycji praktykujących katolików jest powstrzymywanie się od jedzenia mięsa. O godzinie 15:00 zwyczajem jest minuta ciszy nawiązująca do ukrzyżowania Chrystusa.
Wielka Sobota
W Portugalii nie ma zwyczaju święcenia pokarmów.
Niedziela Wielkanocna
Niedziela Wielkanocna to dzień celebracji i zmartwychwstania Chrystusa. Zamiast śniadania wielkanocnego jada się lunch, który zwykle obejmuje mięso. W Portugalii nie ma również poniedziałku wielkanocnego. Poniedziałek jest normalnym dniem pracy.
Ciasto wielkanocne Folar
W Portugalii znajdziemy kilka ciast kojarzonych z Wielkanocą, najpopularniejszym z nich jest ciasto drożdżowe Folar , które zawiera ugotowane na twardo jajko. W niedzielę wielkanocną matki chrzestne zwyczajowo oferują to ciasto swoim dzieciom chrzestnym.
Samo ciasto nawiązuję do legendy o dziewczynie, o imieniu Mariana. Dawno dawno temu, dziewczyna bardzo chciała wyjść za mąż. Aby jak najszybciej znaleźć wybranka postanowiła modlić się o wczesne zamążpójście do Świętej Katarzyny. Modlitwy dziewczyny zostały szybko wysłuchane i pojawiło się dwóch zalotników: bogaty szlachcic i biedny rolnik o imieniu Amaro. Dziewczyna nie mogła się zdecydować, który zostanie wybrankiem jej serca, gdyż obydwoje byli przystojni i szlachetni. Zniecierpliwiony rolnik poprosił zetem dziewczynę o odpowiedź do niedzieli palmowej. Podobne ultimatum postawił jej szlachcić.
Była ta bardzo trudna dla niej decyzja. Zastanawiała się i zastanawiała, pytała o radę znajomych i rodzinę, a mimo to ciągle nie wiedziała co ma zrobić. Mariana nie mogła się zdecydować i o pomoc postanowiła poprosić Świętą Katarzynę. Nadeszła niedziela palmowa, a zniecierpliwieni kandydaci zaczęli się pojedynkować, gdy niespodziewanie z ust dziewczyny padło imię Amaro. To właśnie on został wybrankiem jej serca. Smutny szlachcic nie potrafił jednak pogodzić się z decyzją swojej lubej, miał złamane serce i nie wyobrażał sobie życia bez Mariany. Wymyślił zatem plan, że w dniu ślubu zabije rywala.
Zrozpaczona dziewczyna nie chciała dopuści do rozlewu krwi i postanowiła po raz kolejny prosić o pomoc Świętą Katarzynę. Udała się do kościoła, gdzie zostawiała kwiaty na ołtarzu, które otrzymała od szlachcica. Legenda głosi, że Święta Katarzyna uśmiechnęła się do niej, a kiedy wróciła do domu, Mariana znalazła na stole lśniące ciasto z gotowanymi jajkami, otoczone tymi samymi kwiatami, które złożyła na ołtarzu.
Obecnie Folar jest symbolem pojednania i przyjaźni.