Top
  >  ciekawostki   >  Cykl 10 ciekawostek o Portugalii III
  1. W Portugalii popularniejsza jest wersja popcornu na słodko, a w Polsce w kinach raczej chrupiemy popcorn solony. Podróżując metrem na niektórych stacjach poczujemy zapach popcornu. Możemy go zakupić podczas podróży.
  2. W Lizbonie jest jedno lotnisko, z którego do centrum można dojechać metrem. W 2022 roku planowane jest otwarcie nowego lotniska w Montijo. Drugie lotnisko ma obsługiwać tanie linie lotnicze. Obecnie rząd zastanawia się na możliwość udostępnienia jednego pasa ruchu na moście Vasco da Gama dla autobusów, którymi w przyszłości pasażerowie będą dojeżdżać z i na lotnisko.
  3. Najstarsza księgarnia na świecie znajduje się w Lizbońskiej dzielnicy Chiado. Księgarnia Bertrant istnieje od 1732 roku.
  4. Portugalczycy uwielbiają sardynki, szczególnie w czerwcu kiedy wypadać zjeść przynajmniej jedną sardinha no pão. W ostatnim czasie rybacy protestowali, aby zwiększyć limity połowu sardynek powyżej 15 tysięcy ton rocznie.
  5. W portugalskiej telewizji zagraniczne filmy, seriale, reportaże itd. są wyświetlane w językach oryginalnych, z portugalskimi napisami.
  6. Po portugalsku avó to babcia, a avô to dziadek. Malutka różnica w pisowni, ale wymowa brzmi inaczej.
  7. Portugalczycy jedzą najwięcej ryb w Europie. Przeciętny Portugalczyk zjada średnio 80-90 kg ryb rocznie.
  8. Rodzice Nellly Furtado pochodzą z Portugalii, a dokładniej z wyspy São Miguel na Azorach. Maria Manueli i José António Furtado wyemigrowali do Kanady w latach 60.
  9. 9. Najdłuższe słowo w języku portugalski to… pneumoultramicroscopicossilicovulcanoconiótico, wyraz ten skłąda się z 46 liter.
  10. Najpopularniejszym nazwiskiem w Portugalii jest Silva. Kolejne miejsca zajmują Santos i Ferreira. Z koleje najczęstsze imię żeńskie to Maria, a męskie to Francisco (dane z 2019 roku).

Tekst: Anna Wiśniewska

Zdjęcia: Na dole wpisu archiwalne zdjęcia Michała Maćkowiaka udostępnione przez autora i za jego zgodą publikowane.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button