Portugalskie specjały – czego warto spróbować w Lizbonie?
Portugalczycy nieskromnie powiadają, że ich rodzima kuchnia należy do jednej z najlepszych na świecie. Niektóre źródła podają, iż mieszkaniec Portugalii konsumuje rocznie nawet 80-90 kg ryb (dla porównania w Polsce średnia konsumpcja w przeliczeniu na mieszkańca wynosi 12 kg).*
Ponadto, w Luzytanii pije się całkiem sporo wina.
Pamiętam, jak pewnego dnia z grupą zwiedzałam winnice. Właścicielka winnic, ponad 100 letnia Portugalka (wyglądająca na o wiele lat młodszą) powiedziała, nam że niemal całe życie wypija lampkę czerwonego wina i dzięki temu nie choruję i czuje się znakomicie
Być może w tym tkwi sekret portugalskiej diety?
Co warto spróbować, czyli jeden dzień w Lizbonie szlakiem portugalskich specjałów
Śniadanie
(na zdjęciu krokiety z mięsem i z dorszem, kawa abatanado i pao de Deus- ciastko drożdżowe z wiórkami kokosowymi, serem i szynką; połączenie słodko-słone).
Portugalczycy uwielbiają kawę. Mają swoje nazwy dla małej czarnej i namiętnie ją popijają. Kawy tutaj co nie miara, espresso, espresso z mlekiem, pół kawy pół mleka, mleko z kawą, podwójne espresso, kawa bezkofeinowa, kawa w małej filiżance, podgrzanej czy zimnej? itp., itd… Portugalia to doskonałe miejsce dla smakoszy kawy, a kawa jest tutaj niedroga.
W Lizbonie polecamy Cafe a Brasileira, kawiarnie ze stuletnią tradycją, gdzie dawniej kawę pijała portugalska elita.
Portugalczycy, często rozkoszują się kawą przy barowej ladzie, po czym nieśpiesznie kierują się do pracy, a mała czarna wystarczy im na śniadanie.
Ja polecam jednak spróbować do kawy portugalskie ciastko, których w Portugalii znajdziemy naprawdę sporo.
Ginjinja
Będąc w Lizbonie, nie wolno zapomnieć o spróbowaniu portugalskiej wiśniówki. Dzisiaj jest sprzedawana w wielu miejscach w Lizbonie, lecz najpopularniejszy bar (gdzie jakże by inaczej wiśniówkę pijemy przy barze, jest dziupla przy largo Sao Domingos). W niektórych miejscach Ginje można zakupić w niewielkich czekoladowych, jadalnych kubeczkach.
Bifana lub caldo verde
Popularna kanapka w Portugalii, to tzw. Bifana, czyli bułka z wieprzowiną. W Lizbonie, często można podglądnąć jak mięso jest przyrządzane z aromatycznymi przyprawami.
Słynna zupa natomiast, to caldo verde, która zrobiona jest z kapusty galicyjskiej z kawałkiem wędliny chorizo.
Portugalskie piwa i drinki
Zimne piwo lub drink na jednym z punktów widokowych w Lizbonie, po trudzie wspinaczki na lizbońskie wzgórza? Czas na ucieszenie oka krajobrazami górzystej stolicy Portugalii.
W Portugalii dwa najpopularniejsze piwa to:
- Sagres, które upodobali sobie mieszkańcy Południa kraju
- Super bock, które pija się na Północy Portugalii
Z drinków polecamy Caipirinhę, którą namiętnie piją Brazylijczycy.
Obiad
(Na zdjęciu makrela grillowana)
Skoro o rybach była mowa to czas jedną rybkę złowić. Najpopularniejszą rybą wśród Portugalczyków jest dorsz. Mówi, się że przepisów na potrawy z dorsza jest ponad tysiąc, lub co najmniej 365, żeby codziennie inną jego wersję spróbować. Dorsz zapiekany, z ziemniakami, w sosie, z frytkami, krokiety z dorsza… To tylko nieliczne wersję popularnej ryby.
A jak nie dorsz to może inną świeża rybkę?
Wino
Wino w Portugalii pije się do obiadu, do kolacji.. Wszak przeciętny Portugalczyk wypija ponad 51,4 litrów wina rocznie, najwięcej w Europie! Wina stołowe, porto, vinho da Madeira… Portugalia jest rajem dla smakoszy wina
Latem na ochłodzenie polecamy vinho verde, musujące młode wino powstające z niedojrzałych winogron.
Deser
Nic innego tylko Pastel de Belem. Ciasteczka Betlejemskie w Portugalii urosły do rangi legendy. Od 1837 roku możemy je zakupić w Belem, gdzie codziennie sprzedaje się nawet kilkanaście tysięcy ciastek (rekordy sprzedaży w ciągu jednego dnia sięgają ponad 50 tys sztuk).
Nie straszne nam kolejki, ciasteczko warto spróbować w tym kultowym miejscu.
Jeśli chcecie zasmakować z nami trochę Portugalii zapraszamy na wycieczkę degustacyjną, podczas której opowiemy o portugalskiej kuchni. Nasze propozycje dostosujemy do tego co lubicie, bo portugalska kuchnia ma wiele do zaoferowania. Aby, wzbogacić wasze kubki smakowe o nowe portugalskie smaki będzie możliwość degustacji.
Zapraszamy do kontaktu!
Tekst: Anna Wiśniewska
* Źródło: //www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/swiatowe-spozycie-ryb-i-owocow-morza-dynamicznie-rosnie,161474.html