Top
  >  ciekawostki   >  Fatima i woskowe części ciała

Fatima jest jednym z najważniejszych miejsc w Portugalii pod względem religijnym. Co roku to nieduże miasteczko jest odwiedzane przez miliony turystów oraz pielgrzymów. W 1917 miało miejsce ważne wydarzenie. Otóż na pastwisku trójce pastuszkom ukazała się Matka Boska. Objawienia Maryjne były poprzedzone trzykrotnym ukazaniem się Anioła: Pokoju, Eucharystii i Stróża Portugalii  w 1916 oraz obłoku w 1915 roku. W ubiegłym roku w Portugalii była obchodzona setna rocznica objawień a Portugalczycy przygotowywali się do tego wyjątkowego wydarzenia przez 7 lat.

Zwyczaje w Fatimie

13 maja 2017 roku, w czasie trwania setnej rocznicy papież Franciszek podczas wizyty w Fatimie kanonizował dwójkę pastuszków: rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę. Każdego roku do Fatimy przybywają również pątnicy piesi, a część z nich pokonuje ostatni etap pielgrzymowania do Kaplicy Objawień na kolanach. Wielu wiernych przybywa na wieczorny międzynarodowy różaniec święty oraz procesję światła.

Figurki z wosku w Fatimie, co oznaczają?

Przebywając na terenie Sanktuarium Fatimskiego nie sposób nie zauważyć dymu, pochodzącego od palonych świec. Tuż obok świec znajduje się miejsce gdzie wierni odkładają woskowe części ciała. Jaki jest tego cel? Otóż, kiedy pielgrzymi mają jakieś prośby o uzdrowienie, swoje lub innej osoby kupują figurkę o kształcie serca, ręki, nogi, płuc itp… Wszystko zależy od tego z jaką chorobą się borykają. Jeżeli ktoś ma poważniejszy problem ze zdrowiem to kupuje dużą świecę (nawet na 1,50 cm). Świeca ta, dość sporych rozmiarów symbolizuję poważniejszą chorobę. Świece pali się z prośbą o uzdrowienie, intencje czy podziękowania… Zarówno świece jak i części ciała dostępne są w niemal każdym sklepie w Fatimie, a zwyczaj ten stał się popularny.

Anna Wiśniewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sandra
Sandra
5 lat temu

ciekawa historia!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button