Top
  >  Inne   >  Korona Matki Boskiej Fatimskiej

Objawienia Matki Boskiej Fatimskiej

Fatima to nieduża miejscowość położona w centrum Portugalii. Większość z nas kojarzy to miejsce, ze względu na objawienia Matki Boskiej w 1917 roku. W miesiącach od maja do października trójce pastuszkom Łucji, Franciszkowi oraz Hiacyncie objawiała się Matka Boska. Tymczasem w Europie panowała pierwsza wojna światowa, w której wielu ludzi traciło życie.

Maryja na miejsce swoich objawień wybrała niedużą portugalską miejscowość. Swoje orędzie postanowiła przekazać dzieciom. Niewątpliwie, nie był to łatwy czas dla świata, ani dla trójki pastuszków. Wielu ludzi nie wierzyło dzieciom, groziło, wyśmiewało… W sierpniu pastuszkowie trafili do więzienia, gdzie w jednej celi przebywali z różnymi więźniami. Z trójki dzieci tylko Łucja dożyła sędziwego wieku, wstąpiła do zakonu i dawała świadectwo swojej wiary. Siostra karmelitanka dążyła do ustanowienia Nabożeństw Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca, które miały być ocaleniem dla świata, przed drugą wojną światową.

 

Tajemnice Fatimskie

Większość z nas wiąże objawienia Fatimskie z tajemnicami, które Matka Boska przekazała dzieciom. Po wielu latach ujawniono treść objawień. Dotyczyły one przerażającej wizji piekła, wybuchu drogiej wojny światowej oraz zamachu na życie biskupa odzianego w białe barwy. Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył związku zamachu na życie papieża Jana Pawła II oraz korony figury Matki Boskiej Fatimskiej.

 

 

  

Trzecia Tajemnica Fatimska

W 2000 roku papież Jana Pawła II ujawnił treść trzeciej tajemnicy:

Łucja dos Santos, wizjonerka z Fatimy relacjonuje wydarzenia następującymi słowami:

,,Zobaczyliśmy po lewej stronie Naszej Pani nieco wyżej Anioła trzymającego w lewej ręce ognisty miecz; iskrząc się wyrzucał języki ognia, które zdawało się, że podpalą świat; ale gasły one w zetknięciu z blaskiem, jaki Anioł wskazując prawą ręką ziemię, powiedział mocnym głosem: Pokuta, Pokuta, Pokuta! I zobaczyliśmy w nieogarniętym świetle, którym jest Bóg: ,,coś podobnego do tego, jak widzi się osoby w zwierciadle, kiedy przechodzą przed nim ,,Biskupa Odzianego w Biel” mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty”. Wielu innych Biskupów, Kapłanów, zakonników i zakonnic wchodzących na stromą górę, na której szczycie znajdował się wielki Krzyż zbity z nieciosanych belek jak gdyby z drzewa korkowego pokrytego korą;

Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane i na poły drżący, chwiejnym krokiem, udręczony bólem i cierpieniem, szedł modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotkał na swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierz, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni Biskupi. Kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji. Pod dwoma ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręce konewkę z kryształu, do których zbierali krew Męczenników i nią skraplali duszę zbliżające się do Boga” (Wspomnienia Siostry Łucji z Fatimy Tom I).

Zamach na życie Papieża Jana Pawła II

13 maja 1981 roku, świat obiegła smutna wiadomość. Podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie zamachowiec Mehmet Ali Agce postrzelił papieża Polaka. Niezwłocznie biskupa Rzymu przewieziono do szpitala, gdzie przeszedł kilku godzinną operację. Jan Paweł II powiedział:

,,jedna ręka strzelała a inna kierowała kulę”

Rok po zamachu 13 maja 1982 roku Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedza Portugalię. Głównym celem jego wizyty jest Fatima. Z Rzymu papież, zabiera ze sobą kulę, która go uderzyła. Pocisk postanawia przekazać Matce Boskiej Fatimskiej jako wotum dziękczynne.

Korona Matki Boskiej Fatimskiej

Koronę Matki Boskiej Fatimskiej ofiarowano Sanktuarium Fatimskiemu 13 października 1942 roku, jako wotum dziękczynne. Ufundowały ją portugalskie kobiety w ramach podziękowania za neutralność Portugalii podczas drugiej wojny światowej. Obecnie koronę można zobaczyć w fatimskim muzeum ,,Luz e Paz”. Bogato zdobiona korona jest zakładana figurce Matki Boskiej Fatimskiej tylko podczas najważniejszych wydarzeń tj. największych pielgrzymek czy wizyt papieży. Zwieńczona jest krzyżem, a pod nim znajduje się błękitna kula symbolizująca Ziemię. Tuż, pod koroną został wykonany nieduży otwór, który nie wiadomo w jakim celu miał służyć. Kiedy w 1982 roku papież przekazał Sanktuarium Fatimskiemu kulę okazało się, iż idealnie wpasowuje się ona w ten niewielki otwór.

Tekst: Anna Wiśniewska

Źródło: Wspomnienia Łucji z Fatimy, TOM I

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button