Top
  >  Nasza Lizbona   >  MAAT (Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia) czyli Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii

Dzisiejszy wpis dotyczy nowocześniejszych atrakcji stolicy Portugalii. Przedstawiamy propozycję dla miłośników nowoczesnej architektury oraz współczesnych rozwiązań, dzięki którym życie w XXI zapewne bywa prostsze. Przedstawiamy MAAT.

MAAT, jedno z najnowszych muzeów w Lizbonie

Muzeum składa się z dwóch części: nowoczesnego gmachu oraz budynku, który dawniej pełnił funkcję elektrowni.

Nowszy budynek MAAT

Nowy budynek oddano do użytku 5 października 2016 roku. Ta część muzeum zachwyca oryginalną architekturą. Budynek zaprojektowała Amanda Levete, pochodząca z Wielkiej Brytanii. Obecnie nowa część stała się popularnym miejscem na spacery miedzy innymi rodzin z dziećmi. Nowoczesny budynek o ciekawej architekturze przypomina falę. Cóż, oryginalny kształt nie jest przypadkiem, w końcu dzielnica Belém jest związana z odkryciami geograficznymi.

A więc, w pobliżu MAAT znajdziemy inne zabytki związane z erą odkryć geograficznych tj. Muzeum Morskie czy Pomnik Odkryć Geograficznych. Co więcej, z platformy widokowej rozpościera się przepiękny widok na rzekę Tag z jednej strony, a z drugiej na zachodnie dzielnice Lizbony. Tymczasem budynek zaprojektowano w taki sposób, że możemy zajrzeć do jego wnętrza. Architektura nie jest raczej przypadkowa, być może to celowy chwyt zainteresowania przechodniów do zwiedzania wnętrza. Jednym z podstawowych celów instytucji jest organizowanie narodowych oraz zagranicznych wystaw dotyczących sztuki współczesnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawy, które organizuje muzeum mają interesują tematykę. Ostatnio ukazano ogrom problemu śmieci wykonanych z plastiku, które trafia do oceanu. Japoński artysta (Tadashi Kawamata) stworzył ekspozycję składającą się z zanieczyszczeń wyłowionych z oceanu, u wybrzeży Portugalii. W konsekwencji plastikowe odpadki zostały zawieszone na siatce przypominającej ocean. Warto podkreślić, iż ekspozycja skłania do myślenia, w końcu jest to jeden z problemów współczesnych czasów. Wystawa robi wrażenie.

Ciekawostką jest to, że w 2018 roku w muzeum zorganizowano spotkanie prasowe wykonawców, którzy występowali na Eurowizji. Wykonawcy prezentowali się mediom oraz fanów przed oficjalną ceremonią.

Muzeum Elektryczności

W drugiem budynku znajduję się Muzeum Elektryczności. W latach od 1909 do 1954 roku, w tym pomieszczeniu znajdowała się elektrownia (niektóre jej części były czynnie wykorzystywane do 1970). Niewątpliwie, jest to nie lada gratka dla osób, które interesują sporych rozmiarów maszyny przemysłowe. Wśród eksponatów zobaczymy między innymi turbiny, generatory czy paleniska. Ciekawa atrakcją jest także część poświęcona komputerom, tutaj warto wybrać się w szczególności z dziećmi. Możemy poznać inteligentny świat maszyn, które ułatwiają życie człowieka XXI wieku.

Informacje praktyczne:

Adres: Museum of Art, Architecture and Technology, Av. Brasília, Central Tejo, 1300-598 Lisboa

Dojazd: Autobus: 728, 714, 727, 729, 751, Tramwaj: 15, Pociąg: Stacja Belém

Godziny otwarcia: Czynne od godziny 11.00 do 19.00, Zamknięte we wtorki, 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja.

Cena: 5 € Central, 5 € MAAT, 9€ Central + MAAT. Darmowe wejście w każdą pierwszą niedziele miesiąca. W muzeum obowiązują zniżki dla studentów, seniorów oraz grup powyżej 10 osób. Dzieci i młodzież do 18 roku życia zwiedza za darmo.

Więcej informacji na stronie muzeum: https://www.maat.pt/

 

Tekst: Anna Wiśniewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button