Top
  >  Nasza Lizbona   >  Transport w Lizbonie 2019

Witajcie! Ostatnio dostajemy sporo zapytań o komunikację miejską w stolicy Portugalii. Postanowiliśmy przygotować dla was poradnik jak korzystać z transportu w Lizbonie. Zapraszamy do lektury naszego najnowszego wpisu. Dane na rok 2019.

Lizbona jest miastem dobrze rozwiniętym komunikacyjnie. Głównym środkiem komunikacji miejskiej jest metro. Pierwsza linia lizbońskiego metra została uruchomiona w 1959 roku. W 2018 w Lizbonie działają 4 linie metra oznaczone kolorami: niebieskim, czerwonym, żółtym i zielonym. Lizbońskie metro wyjeżdża poza granice Lizbony, do pobliskich miejscowości. Łączna długość czterech linii metra to ponad 40 km, jest też planowana dalsza rozbudowa.

Ceny biletów:

W Lizbonie najlepiej nabyć magnetyczną kartę miejską w cenie 0,50€ (Viva Viagem, Viva Viagem SRT lub 7 Colinas), która jest ważna na rok. Kartę najprościej zakupić w automatach lub okienkach, które znajdują się na stacjach metra.

Na tą kartę nabijamy wybrane opcje:

Bilet Carris

Bilet Carris, to bilet na jeden przejazd Carris (autobusy, tramwaje, windy) i metro…1,50€

Bilet dzienny (24h)

Bilet dzienny uprawnia do dowolnej ilości przejazdów od momentu pierwszego skasowania biletu:

Carris (autobusy, tramwaje, windy) i metro…6,40€

Carris (autobusy, tramwaje, windy), metro i prom (do Cacilhas)…9,50€

Carris (autobusy, tramwaje, windy), metro/ i CP (pociąg podmiejski)…10,55€

Opcja Zapping

Opcja zapping (czyli przedpłata) w kwocie 1,33€ za jeden przejazd metrem lub Carris (autobusy, tramwaje, windy). Ta opcja jest korzystna, jeśli przyjeżdżamy do Lizbony na kilka dni i chcemy korzystać z komunikacji miejskiej tylko sporadycznie. Wówczas ceny biletów jednorazowych są najtańsze. Opcja zapping jest możliwa od 3€ do 40€, kartę można doładować w każdej chwili na kolejną kwotę. Przejazd pociągiem na opcji zapping z Sintry do Lizbony lub z Lizbony do Cascais kosztuje 1,90 €.

Promem na drugą stronę rzeki tag:

Promy z Terreiro do Paço (Praça do Comércio) płyną do Barreiro i Montijo. Z Cais do Sodré dostaniecie się do Seixal i Cacilhas, a z Belém do Porto Brandao i Tarfaria.

Z Cacilhas można podjechać bezpośrednio pod pomnik Chrystusa Króla. Bilet kupujemy u kierowcy.

Zniżki:

Dzieci poniżej 3 roku są upoważnione do darmowych przejazdów.

Dzieci od 4 do 12 lat mają prawo do darmowych przejazdów, ale trzeba wyrobić kartę z profilem dziecka (perfil criança). Kartę można wyrobić na jednej z poniższych stacji metra:

Marquês de Pombal

Colégio Militar/Luz

Jardim Zoológico

Campo Grande

Baixa-Chiado

Cais do Sodré

Oriente lub na lotnisku w strefach klienta.

Niestety na wyrobienie karty trzeba czekać do 10 dni roboczych. Jest możliwość wyrobienia karty w ciągu 24 godziny za  opłatą w wysokości 12€.

Zniżki obowiązują również seniorów powyżej 65 roku, ale również trzeba wyrobić kartę ze zdjęciem. Zasady podobne jak te, które dotyczą karty z profilem dziecka.

Bilet miesięczny normalny kosztuje 36,70€ w strefie administracyjnej miasta.

Uwaga! Kilka przydatnych informacji:

Nie ma możliwości nabicia jednej karty dla kilku osób. Każdy pasażer musi mieć swoją kartę.

Ceny biletów zakupione u kierowcy (zarówno w autobusach, tramwajach czy windach są znacznie wyższe, dlatego bardziej opłacalne jest doładowywanie karty magnetycznej Viva Viagem, Viva Viagem SRT lub 7 Colinas).

Nie można jednocześnie nabić dwóch opcji na kartę, jeśli mamy ją doładowaną na 24 godziny, można ją doładować ponownie na np. opcje zapping po wygaśnięciu terminu ważności biletu 24h.

Warto zachowywać dołączone do kart rachunki, które w razie jakiś problemów poświadczają dokonanie zakupu biletów.

Metro kursuje od godziny 6.30 do 1.00 w nocy.

Mandaty za brak biletu to 100 lub 150 wartość ceny biletu. (Kontrole są bardzo często w pociągach).

Na przystankach ludzie ustawiają się w kolejce (do autobusów i do tramwajów wchodzi się przednim wejściem, a wychodzi tylnych). Jest to przestrzegane przez mieszkańców, którzy raczej nie przepychają się do wejścia.

Bilety kasuje się poprzez przyłożenie karty do czytnika, kiedy zaświeci się zielone światło oznacza to, że bilet jest ważny.

Czasami zdarza się, że zostanie kwota na karcie z opcji zapping, nie można jej odzyskać (lub wymienić na gotówkę).

Dojazd z Lotniska

Z lotniska do centrum Lizbony można dojechać metrem. Przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z lotniska. Taksówka z lotniska do centrum powinna kosztować około 10-15€, do kwoty przejazdu jest doliczany suplement za walizkę w cenie 1,60 €. W godzinach nocnych taryfa jest wyższa.

Macie jakieś pytania? Zapraszamy do komentowania.

Więcej informacji: https://www.metrolisboa.pt/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button