Książki z tematyką Portugalii
Czytadła z tematyką dotyczącą Luzytanii
Kiedy za oknem szaro a dni są krótkie warto zasiąść z ciepłym kubkiem i dobra książką. Może powspominać wakacje w Portugalii? A może pomarzyć o ciepłych plażach tego kraju położonego na zachodnim krańcu Europy (zimnej wody oceanu lepiej nie wspominajmy). Aby rozbudzić waszą wyobraźnie stworzyliśmy listę książek o tematyce związanej z Portugalią. Listę będziemy na bieżąco aktualizować.
Przewodniki, mapy czy też opracowanie poszczególnych miejscowości; to one najczęściej wpadają nam w ręce, gdy zaczynamy poszukiwać informacji o innym kraju. Gdzie w takim razie podziały się inne tytuły, które mogą nas naprowadzić i zbliżyć do określonego miejsca? Listę polecanych przewodników o Luzytanii przedstawimy wam wkrótce. Natomiast teraz, prezentujemy wam listę kilku książek o tematyce związanej z Portugalią.
Iza Klementowska ,,Samotność Portugalczyka”
Czy kiedyś zagłębialiście się w historię Antonio Salazara – dyktatora sprawującego władzę w Portugalii? Ponad 30 lat Salazar rządził w kraju wielkich odkrywców. Książka Izy Klementowskiej, napisana w formie reportażu opowiada o kolonizacji oraz podziale społeczeństwa. Autorka wspomina historie ludzi, którzy wciąż pamiętają o wydarzeniach i zmianach, które zaszły w Portugalii w XX wieku. Jednym z założeń reportażu jest ukazanie aktualnej sytuacji w Portugalii, z perspektywy różnych osób. Krzywdy wyrządzone przez Salazara wciąż są obecne we wspomnieniach Portugalczyków, żal płynący z ich serc to część faktów, które udało się zebrać pisarce.
Iza Klementowska ,,Szkielet Białego Słonia”
,,Szkielet białego słonia” to kolejna kolejna pozycja wspomnianej autorki. Każdy z nas na lekcjach historii słyszał o słynnym Vasco da Gama. Nieustraszony podróżnik, odkrywa drogę morską do Indii, opływając wybrzeże Afryki. Książka ta, jednak nie jest historią podróży Portugalczyka. W 1498 roku Vasco da Gama wraz z załogą przybywa do Mozambiku. Dwa lata później da Gama ponownie powraca do tego miejsca z grupą portugalskich kupców, którzy przejmują kontrolę nad handlem w regionie. Czytamy o historii Mozambiku, który długo zmagał się z odzyskaniem niepodległości. Kraj wciąż jest pełny wspomnień i bólu związanego z wyzwoleniem. W wyniku wojen kolonialnych Portugalczycy oraz ich potomkowie opuszczali Mozambik. Klementowska we swojej pracy przygląda się krajowi, który posiada bogatą historię. Opowieści o ludziach żyjących w XVI wieku przeplatają się z historiami i problemami osób współczesnych mieszkających na terenach badanych przez autorkę. Pomimo pełnej traumatycznych przeżyć historii, warto poświęcić kilka minut na zajrzenie do tej książki.
Marcin Kydryński ,,Lizbona. Muzyka moich ulic”
Marcin Kydryński to kolejny autor, który przybliża nam nieco Portugalię. Autor podszedł do tego zadania w zupełnie inny sposób; pełny pasji i tego co najbardziej kocha w Lizbonie. Książka ,,Lizbona. Muzyka moich ulic” jest przede wszystkim bogatą kolekcją wspomnień autora dotyczącą życia w stolicy Portugalii. Książka jest wzbogacona o sporą ilość zdjęć. Kydryński wskazuje na nieodłączne elementy miasta tj. smaki, zapachy, nastroje czy dźwięki… Dźwięki mają tutaj bardzo istotną rolę. Autor sporo tekstu poświęca portugalskiej muzyce FADO.
Pascal Marcier ,,Nocny pociąg do Lizbony”
Czy macie ochotę na trochę romantycznej, a zarazem pełnej przygód historii? W tym celu na pewno nie powinniście pominąć książki autora Pascal’a Mercier pt. ,,Nocny pociąg do Lizbony”. Historia, co prawda swój początek ma w innym miejscu, a dokładnie w Bernie. Pewno dnia główny bohater powieści Raimund Gregorious, przemierza, ulice w kierunku szkoły. Nagle, napotyka na swojej drodze dziwną nieznajomą, przygotowującą się do samobójczego skoku. Jaki to ma związek z Portugalią? Otóż, zaraz po dziwnych wydarzeniach związanych z tajemniczą kobietą, w jego ręce wpada interesująca książka. Intelektualista z poukładanym życiem pod wpływem powieści porzuca całe jego dotychczasowe życie i udając się do Lizbony nocnym pociągiem odkrywa refleksje zawarte w odnalezionej książki. Podążając jej śladami spotyka na swojej drodze miłość, przyjaźń, odwagę, lojalność, samotność czy śmierć.
Richard Zimler ,,Ostatni kabalista Lizbony”
Powieść zainspirowana prześladowaniami Żydów sefaredyjskich z XV i XVI wieku. Richard Zimler ukazuje nam powieść historyczną, fascynującą i tajemniczą, która prowadzi przez Lizbonę od czasów króla Manuela I. Od Paço da Ribeira do Rossio, wędrując wśród, krętych uliczek Alfamy. Rozwiązujemy różne etapy tej powieści, kierując się tajemnicą morderstwa, która została przedstawiona na samym początku tej historii. Całe wydarzenie odbywa się podczas żydowskiej Wielkanocy. Przeżyjemy tę powieść w butach narratora, wyobrażając sobie ulice średniowiecznej Lizbony.
Luís de Camões ,,Luzjady” – epopeja narodowa
,,Luzjady” to portugalski epos narodowy, który jest jednym z najważniejszych utworów w historii kraju. Dzieło napisane przez Luísa Vaz de Camõesa zostało opublikowane w 1572 roku. Autor opisuje między innymi podróż Vasco da Gamy do Indii oraz odkrycie drogi morskiej. Sam tytuł ,,Luzjady” nawiązuje do antycznego plemienia Luzytan, które zamieszkiwało tereny dzisiajszej Portugalii, a nazwa jest obecnie używana jako synonim Portugalczyków.
Yann Martel ,,Wysokie Góry Portugalii”
W Lizbonie, z przełomu XIX i XX wieku spotykamy młodego człowieka – Tomasa, którego życie legło w gruzach po śmierci żony i syna. Bohater powieści pewnego dnia odkrywa dawny pamiętnik, który zachęca go do poszukiwania utraconego skarbu w tytułowych górach. Tomas podróżując jednym z pierwszych europejskich samochodów, poszukuje skarbu, który jego zdaniem zaszokuje świat: drewnianego krucyfiksu.
Iwona Słabuszewska-Krauze ,,Portugalka”
Sophie, główna bohaterka postanawia przyjechać do Portugalii w celu sprzedaży odziedziczonego majątku. Odwiedza babcie oraz wuja, którzy mieszkają w regionie Douro. Podczas wizyty dowiaduję się wiele o swojej rodzinie, aż w końcu poznaje jej tajemnicę. Autorka opowiada dzieje rodziny, zamieszkującej winiarski region Douro. Do elementów powieść wplata ciekawostki związane z regionem oraz produkcją Porto.
Tekst: Dawid Peisert, Michał Tyra, Anna Wiśniewska