Top
  >  Kultura   >  Pałac Ajuda w Lizbonie

Pałac Ajuda w Lizbonie

Gdzie się podziały pałace królewskie w Lizbonie?

Zwiedzając Lizbonę pewnie zastanawialiście się gdzie jest pałac królewski, bo przecież w wielu stolicach jest to obowiązkowy punkt zwiedzania. Pałac królewski, dawniej znajdował się na Terreiro do Paço w Lizbonie. Niestety  tragiczne trzęsienia ziemi w 1755 roku zniszczyło pałac, którego nigdy nie odbudowano. Król Józef I, który panował w czasach, gdy nastąpiło trzęsienie ziemi, zapadł w ciężka klaustrofobie, gdy wrócił do stolicy i zobaczył jak bardzo trzęsienie ziemi, tsunami i pożary zniszczyły miasto. Podobno początkowo mieszkał w namiotach a później rozkazał wybudować drewnianą ,,wille’’ w miejscu gdzie dziś znajduje się Pałac Ajuda.

Krótka historia Pałacu Ajuda w Lizbonie


Historia pałacu sięga XVIII wieku, kiedy rozpoczęto budowę. Prace przeciągały się w czasie ze względu na inwazje francuską na Portugalię w 1807 roku, w rezultacie których rodzina królewska postanawia opuścić stolicę. W pałacu mieszkali miedzy innymi przez król Ludwika I i królowa Maria Pia. To właśnie głównie im zawdzięczamy dzisiejszy wygląd. Obecnie w pałacu prowadzone są remonty oraz podobno planowane jest wydłużenie trasy tramwaju 28, który miałby dojeżdżać do posiadłości.

Dlaczego warto zwiedzić Pałac?


Pałac Ajuda to troszkę niedoceniany zabytek Lizbony. Zapewne z powodu odległości i utrudnionego dojazdu. Metro niestety do pałacu nie dociera, a można tam dojechać tylko autobusem. Wielu turystów poszukując śladów panowania rodziny królewskiej kieruję się do Sintry, aby zobaczyć tamtejsze pałace. A szkoda, bo nie ujmując niczego bajecznej Sintrze, wnętrze Pałacu Ajuda może śmiało konkurować z Pałacem Narodowym czy Pałacem Pena. Samo położenie na wzgórzu, otoczone parkiem i widoczne z wielu miejsc w Lizbonie zasługuje na uwagę. Gdyby w Portugalii panował król, przez królewskie okna pałacu mógłby zobaczyć przepiękny widok.  Widziałby między innymi most 25 kwietnia i Pomnik Chrystusa Króla…

Cudowne królewskie komnaty 

Lecz wracamy do wnętrza pałacu, które zachwyca bogatym wyposażeniem. Meble, rzeźby, pawilony, zastawa stołowa, kredensy, obrazy i wiele, wiele innych. Możemy zobaczyć również rzeczy codziennego użytku, szczotkę do włosów, ręczniki, chusteczki, lusterka… Wszystko ukazuje nam obraz życia wyższych sfer w XIX. Warto zwrócić uwagę na salę tronową i jadalnie, w której może biesiadować jednocześnie 180 gości (obecnie w pałacu organizowane są bankiety podczas oficjalnych wizyt gości prezydenta Republiki). Przemierzając willę schodami pokrytymi czerwonym dywanem można poczuć się jak w bajce, odwiedzić salę główną gdzie rodzina królewska spędzała Boże Narodzenie i co roku była ustawiana sporych rozmiarów choinka. Zobaczymy komnaty królewskie, pokój muzyczny, sale tronową i pokój z bilardem (tak, tak król też lubi rozrywki) … Wszystko bardzo bogato zdobione. 

Informacje praktyczne

Pałac Ajuda nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów, dzięki czemu spokojnie możecie się przyjrzeć przepięknemu wnętrzu. Bez pośpiechu, bo tłumy turystów jeszcze tam nie dotarły.

Adres: Largo Ajuda, 1349-021, Lizbona

Dojazd: tramwaj 18, autobus 729, 732, 742, 760

Godziny otwarcia: 10.00-18.00

Cena: 5 euro normalny bilet

50% zniżka dla studentów, seniorów powyżej 65 roku, posiadaczy karty młodych i rodzin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button