Top
  >  Inne   >  3-dniowe zwiedzanie Lizbony i okolic

Marzy Ci się wypad na weekend do stolicy Portugalii? Chcesz zobaczyć najciekawsze zabytki, ale też odpocząć. Co zwiedzić w Lizbonie? Przedstawiam wam moją propozycję na 3-dniowe zwiedzanie Lizbony.

Dzień 1

Zwiedzanie Centrum Lizbony:

Dzielnica Oriente

Jeśli jesteście zmęczeniu po długim locie, polecam zacząć zwiedzanie od jednej z nowocześniejszych dzielnic Lizbony, czyli dzielnicy Oriente. Dzielnica ta, nazywana też Expo powstała w 1998 roku, kiedy w Portugalii odbywała się światowa wystawa. W tej dzielnicy znajdują się  między innymi największe w Europie oceanarium (spodoba się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym), centrum handlowe Vasco da Gama, najwyższy budynek w stolicy hotel Sana, kolejka teleférico oraz sala widowiskowa Altice Arena.  W oddali pojawi się most nazwany na cześć Vasco da Gamy.

Po południu polecam zwiedzić centrum Lizbony. Tą część miasta polecam zwiedzać na piechotę, bo wbrew pozorom, Lizbona nie jest duża i wiele zabytków położonych jest w niedużej odległości od siebie.

Dzielnice: Baixa, Mouraria, Graca i Alfama

Zwiedzanie można rozpocząć od placu Terreiro do Paço, który jest jednym z głównych placów w Lizbonie, a zarazem jednym z największych w Europie. Następnie  warto udać się do kościoła św. Dominika (który uległ zniszczeniu podczas pożaru i nigdy nie został całkowicie wyremontowany, robi on  ogromne wrażenie na turystach).

Wskazówka: Obok kościoła św. Dominika znajduję się słynny bar gdzie można spróbować lizbońską wiśniówkę ,,ginjinha”. W barze, podłoga lepi się rozlewanym przez turystów i tubylców trunkiem… uważajcie, żeby się nie przewrócić 😛

Następnie warto udać się na spacer przez dzielnice Mouraria, gdzie możemy poznać historię Fado oraz na zobaczyć wiele wizerunków znanych i mniej znanych Portugalczyków.  Jeśli ktoś z was posiada Zielony Przewodnik Michelina po Portugalii z 2014 to właśnie tutaj znajdziecie graffiti, które zdobi okładkę książki.

Opcjonalnie można zwiedzić dzielnice Grace. Tutaj polecam podpatrzeć codzienne życie Portugalczyków i udać się na punkty widokowe Nossa Senhora da Monte z którego rozpościera się widok na  stolicę oraz punkt widokowy Miradouro da Graca. Jeśli jednak jesteśmy zbyt zmęczeni udajmy się w stronę dzielnicy Alfama.

Zwiedzając Lizbonę nie wolno pominąć tej słynnej dzielnicy, która przetrwa trzęsienie ziemi z 1755 roku. Tutaj koniecznie trzeba się zatrzymać na punktach widokowych Portas do Sol i Santa Luzia, widok będzie zupełnie inny niż ten który można zobaczyć odwiedzając Gracę. Pojawi się rzeka, most Vasco da Gama oraz specyficzna architektura Alfamy.

Wskazówka: Czy warto odwiedzić zamek? Moim zdaniem nie, jeśli jesteśmy tutaj tak krótko. Wejście na zamek jest płatne, są duże kolejki, a widoki są podobne z innych punktów widokowych.

Alfama, to również dzielnica związana z muzyką FADO, tutaj warto zatrzymać się w Restauracji i zasmakować portugalskiej kuchni przy akompaniamencie słynnej w Luzytanii muzyki.

Intensywny dzień? Uwierzcie mi warto 🙂

Chcesz zwiedzić Lizbonę z przewodnikiem? Zapraszam do kontaktu:Kontakt

Dzień 2

Belém i plażowanie

Belém

Po dosyć intensywnym dniu nadszedł czas na trochę odpoczynku. Ale o tym za chwilę… Przed udaniem się na plaże warto odwiedzić dzielnice Belém, w której zobaczymy wpisane na listę UNESCO zabytki: Wieże Betlejemską oraz Klasztor Hieronimitów. Ponadto, ukaże się nam słynny Pomnik Odkrywców. Nie zapomnijcie o słynnych ciasteczkach Pasteis de Belem, wiem, że kolejka do ich zakupu może przerażać swoją długością…ale uwierzcie mi naprawdę warto.  Z Belem pociągiem podmiejskim udajemy się na plaże, widoki nieziemskie, najpierw przejeżdżamy wzdłuż rzeki Tag… która z czasem zamienia się w ocean. Uwielbiam… !

Carcavelos

Jedną z ulubionych plaż Lizbończyków jest Carcavelos. Plaza tutaj jest szeroka (woda jednak jak zawsze  jest dosyć zimna).

 

Dzień 3

Sintra, Cabo da Roca, Cascais

Sintra

Nieco ponad pól godziny drogi od Lizbony znajduję się malownicza miejscowość Sintra.  Jej urok doceniali artyści, pisarze i portugalska rodzina królewska. W tej urokliwej, otoczonej górami miejscowości znajduję się wiele pałaców królewskich. Jest ich sporo, więc ciężko zwiedzić wszystko w jedne dzień. Ja polecam przespacerować się krętymi uliczkami Sintry i udać się na zwiedzanie pałacu i ogrodów Quinta da Regaleira. Należąca niegdyś do nie bez powodu nazwanego pana ,,Monteiro Milionera” zachwyci swoim urokiem.  Na terenie posiadłości znajduję się dużo nawiązań do masonerii, niezwykłe studnie połączone podziemnymi tunelami oraz bogata roślinność.

 

Wskazówka: Wiele przewodników nie bez powodu rekomenduje zwiedzanie pałacu Pena.  Moim zdaniem, warto go odwiedzić, jednak jeśli mamy 2 dni na zwiedzanie Lizbony i okolic może brakować nam czasu. Dojazd do Pałacu Pena z Sintry zajmuje jakieś pól godziny i przy wejściu do Pałacu zazwyczaj są duże kolejki.

Cabo da Roca- Przylądek Skał

Z Sintry warto udać się autobusem  403 na najbardziej wysunięty na zachód kraniec Europy. Cabo da Roca, zachwyca swoją surowością i widokami. Można, też zakupić certyfikat potwierdzający naszą obecność na samym końcu zachodniej Europy.

Aby nie wracać do Sintry tą samą trasą polecam udać się autobusem w kierunku Cascais.

Cascais

Cascais to dawna rybacka miejscowość, która z czasem stała się kurortem nadmorskim. Plaże są tutaj niewielkie, jednak bardzo ładne, a same miasteczko urokliwe. Warto w jednej z restauracji spróbować świeże owoce morza lub dobrą rybę.

Do Lizbony wrócimy pociągiem, wzdłuż Wybrzeża Lizbońskiego. Po raz ostatni, już na samo zakończenie naszego zwiedzania zobaczymy przepiękne widoki, tym razem najpierw pojawi nam się ocean, później rzeka i dzielnica Belem. Idealne na dopełnienie naszej portugalskiej przygody i pożegnanie się z miastem.

 

Zapraszamy do kontaktu oraz na wycieczki po Lizbonie i Portugalii z przewodnikiem: Zwiedzanie

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
2 lat temu

Witam , chciałam się dowiedzieć ile kosztuje
wynajęcie przewodnika? Gdzie można wynająćw miarę tani nocleg ze e śniadaniem .
Rozumiem że lot we własnym zakresie.

Wiesława
Wiesława
2 lat temu

Jaka cena i termin

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button