Top
  >  Nasza Lizbona   >  Castelo do São Jorge czyli Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie

Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie, jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w stolicy Portugalii. Od stuleci pozostałości zamku wpisują się w cudowny lizboński krajobraz. Poniżej przedstawiamy kilka informacji dotyczących zwiedzania zamku. W naszym poradniku znajdziecie krótką historię oraz informacje praktyczne dotyczące zamku.

 

Krótka historia zamku

Pierwsze wzmianki o zabudowie wzgórza, na którym znajduję siE zamek pochodzą już z I wieku p.n.e. Obecne pozostałości zamku sięgają jednak XI wieku i czasu panowania Maurów w Portugalii. W 1147 roku zamek oraz Lizbona zostały odbite z rąk Maurów przez Portugalczyków, a do zdobycia zamku przyczyniła się bohaterska postawa portugalskiego rycerza.

Legenda o zdobyciu zamku

Po wielu dniach walki o zamek Portugalczycy byli bardzo wyczerpani i zmęczeni, kiedy przypadkiem Martim Moniz zauważył że jedne z wrót prowadzących do zamku są otwarte. Wykorzystując okazję postanowił poinformować o tym fakcie swoich towarzyszy broni, i czym prędzej próbował wkroczyć na tereny zamczyska. Maurowie szybko zorientowali się, że jest to nie lada zagrożenie, więc prędzej postanowili zamknąć wrota zamku. Martim Moniz postanowił jednak walczyć aż do śmierci, i swoim ciałem zablokował wrota, uniemożliwiając ich zamknięcie. Zmarł śmiercią bohaterską i dzięki niemu Portugalczycy wtargnęli do zamku, zdobywając go po wielu, wielu próbach. Dzisiaj Martim Moniz jest bohaterem narodowym. Jeden z głównych placów w Lizbonie  nazwany jest na jego cześć, a w całej Portugalii znajdziemy wiele jego wizerunków.

W XIV wieku król Jan I nadaje zamku nazwę świętego Jerzego, na cześć świętego, który zasłynął legendarną walką ze smokiem. Święty Jerzy jest również patronem Anglii, a małżeństwo Jana I z księżniczką angielską Filipą zapoczątkowało przyjaźń portugalsko-brytyjską.

Od czasu zdobycia zamku do XVI wieku był on siedzibą królewską. W XVI wieku  król Manuel zleca budowę nowego zamku bliżej rzeki. Zamek świętego Jerzego traci wówczas na znaczeniu. Przez niedługi okres czasu król Sebastian  próbował przywrócić popularność zamkowi, gdyż stanowił on symbol walki z Maurami, a sam Sebastian był zwolennikiem rekonkwisty. Odbudowę przerywa jednak jego śmierć.

W czasach panowania hiszpańskiego zamek służył między innymi jako magazyn militarny.

W 1910 roku zamek zostaje uznany jako zabytek narodowy. Od 1940 do 1990 roku na terenie zamku prowadzony był szereg prac restauratorskich.

Zwiedzanie zamku

  • Ogród zamkowy. Na terenie placu zamkowego znajduje się ogród, w którym możemy podziwiać oryginalną roślinność (jedyną taką zachowaną w Lizbonie) oraz cudowne pawie
  • Camara obsura  czyli optyczny system soczewek i luster, zapewnia widok 360º na miasto, w tym jego zabytki, najbardziej charakterystyczne obszary, rzekę  oraz gwar samej Lizbony.
  • Punt widokowy. Z ruin rozpościera się przepiękny widok na stolicę Portugalii, rzekę Tag oraz miejscowości położone po drugiej strony rzeki.
  • Ruiny królewskiego pałacu Alcáçova
  • Stała wystawa, znajdziemy tutaj eksponaty archeologiczne pochodzące już z VI w p.n.e
  • Na teranie zamku znajduje się restauracja, oraz budka z lodami i kawą

Informacje praktyczne

Obecnie zamek odwiedzany jest przez tłumy turystów. Już w 2014 roku liczba odwiedzających zamek przekroczyła milion.

Bilet wstępu kosztuje 10 euro

Zniżki:

osoby w wieku 13 – 25 5 €
Seniorzy  > 65 anos 8,5 €
Osoby niepełnosprawne 8,5 €

Wejście darmowe dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz rezydentów gminy Lizbona

Strona internetowa: //castelodesaojorge.pt/en/

 

Chcesz zwiedzić Lizbonę z przewodnikiem? Zapraszamy do kontaku: Lizbona z przewodnikiem

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button