Top
  >  Nasza Portugalia   >  Nazaré i gigantyczne fale

Nazaré to niewielka miejscowość położona około 120 kilometrów na północ od Lizbony. Ta nadmorska miejscowość słynie z rekordowo wysokich fal, które się tworzą przy wybrzeżu miasteczka. Ponadto w Nazaré znajduję się zabytkowy kościół związanym z figurką Madonny. Możemy tutaj również podziwiać przepiękny widok rozpościerający się z punktu widokowego. W Nazaré byłam wiele razy i nieustannie zachwycam się tym zjawiskowym miasteczkiem. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Portugalii.

Nazwa Nazaré oraz legenda o cudownym ocaleniu

Nazwa Nazaré nawiązuje do odnalezionej przypadkiem w XII wieku figurki Matki Boskiej. Według legendy została ona ukryta przez ostatniego króla wizygotów Roderyka przed najazdem muzułmanów.

W pewien wrześniowy, mglisty poranek rycerz Fuas Roupinio udał się na polowanie. W ostatnim momencie spostrzegł, że grozi mu spadnięcie z klifu i zaczął gorliwie modlić się do Matki Boskiej z Nazaretu. Maryja miała rozłożyć płaszcz, który ocalił życie Roupinio, a on sam w ramach podziękowania postanowił wybudować kaplicę. Podczas budowy zostało okryte zawiniątko, w którym znajdowała się figurka Matki Boskiej. Mówi się, że została ona wyrzeźbiona przez świętego Łukasza. Figurkę możemy podziwiać dziś w kościele Nossa Senhora da Nazaré.

Gigantyczne fale w Nazaré

W miejscowości tworzą się ogromne fale, które przyciągają rzeszę turystów oraz nieustraszonych surferów pragnących pobić rekordy. Wysokość fal dosiąga nawet 30 metrów. Ogrom oceanu nie jest przeszkodą dla surferów, którzy ryzykując życie surfują na tych ogromnych falach.

 

Panie z siedmioma spódnicami i rybacki charakter miejscowości

W Nazaré spotkamy również kobiety, które noszą 7 spódnic, dotyczy to nawiązania do rybackiego charakteru miejscowości. Dawniej stęsknione za mężami rybakami kobiety zakładały kolejne spódnice z tęsknoty za mężem. Dzisiaj możemy od nich kupić orzeszki, suszone owoce czy kukurydzę. Można też spotkać mężczyzn w tradycyjnych koszulach w kratkę, z kieszonką na tytoń.

Praktyczne rady dotyczące zwiedzania Nazaré

  • Uważajcie na fale na plaży gdyż bywają one naprawdę wysokie
  • Do Nazaré warto się udać na jeden dzień lub dłuższy okres czasu na wypoczynek
  • W przypadku krótkiego pobytu w Portugalii warto połączyć zwiedzanie Nazaré z miejscowościami Batalha i Alcobaça , gdzie znajdują się wpisane na listę UNESCO zabytkowe klasztory. Można też odwiedzić przy okazji miejscowość Obidos.
  • Z Lizbony do Nazaré można dojechać autobusem rede expressos. Tutaj znajdziecie rozkład jazdy: //www.rede-expressos.pt/
  • Polecam w Nazaré spróbować Cataplanę. Z widokiem na ocean smakuje wybornie 🙂

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eye View
Eye View
1 rok temu

Kiedy najlepiej oglądać fale? W jakim okresie

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button