Top
  >  Kultura   >  Panteon Narodowy w Lizbonie

Panteon Narodowy jest jednym z głównych zabytków znajdujących się na Alfamie. Ten XVII-wieczny zabytek zachwyca turystów nie tylko swoją architekturą, ale również ciekawą historią. W poniższym tekście znajdują przydatne informację dotyczące jego historii i zwiedzania.

Historia

Historia Panteonu sięga już XII wieku, wówczas w miejscu jego powstania znajdował się starożytny kościół. W  1568 roku córka króla Manuela infantka Maria II  zleciła budowę kościoła, aby wyeksponować w nim relikiwe męczennicy Świętej Engracii, pochodzącej z Bragi.  Niestety już w 1681 roku kościół zostaje zniszczony  przez burzę. Rok poźniej rozpoczęto budowę kolejnej świątyni. Ze względu na różne wydarzenia budowa przeciągała się w czasie, w skutek czego  w Portugalii zaczęto używać wyrażenia ,,obras de Santa Engrácia”. Wyrażenie stało się popularne w Portugalii i oznacza długą, żmudną pracę, tak jak niekończąca się budowa kościoła. Ostatecznie budowę świątyni udaje się zakończyć dopiero w 1966 roku, aż 284 lat poźniej! Na przestrzeni tych lat budynek pełnił rożne funkcje znajdował się tutaj między innymi magazyn wojskowy i fabryka butów.

Z tym pupularnym w Portugalii miejscem wiąże się również historia Simão Pires Solis. Młody mężczyzna 1630 roku został oskarżony o kradzież relikwiarza znajdującego się w kościele. Simão był często widywany w okolicach kościoła, dlatego mieszkańcy szybko uznają go za winnego. Nie było żadnych inny podejrzanych, więc szybko uzyskuje on miano złodzieja, nadane mu przez lokalną społeczność. Meżczyzna nie chciał się tłumaczyć ze swojej obecności w okolicy, dlatego zostaje skazany na śmierć porzez spalenie na stosie. Dopiero po latach okazało się, iż był on zakochany w Violante, zakonnicy z klasztoru Santa Clara, który znajdował się nieopodal. Kochankowie to właśnie tej pechowej nocy planowali ucieczkę i wspołne życie. Zakochany mężczyzna chcący chronić honor ukochanej, nigdy nie przyznał się do powodów częstych wizyt w okolicy. Podobno rzucił on jednak klątwe, że kościół nigdy nie zostanie zbudowany.

 

Miejsce pochówku znanych osobistości

W 1916 roku kościoł postanowiono zamienić na Panteon Narodowy. Znajdują się w nim grobowce między innymi, znakomitego piłkarza pochodzącego z Mozambiku Euzebio czy słynnej fadistki Amálii Rodrigues. Ponadto, w Panteonie pochowani są inne znane osoby zasłużone dla Portugalii między innymi politycy oraz pisarze.

W Panteonie znajdują się również cenotafy, czyli puste groby ważnych portugalskich osobistości takich jak Luis de Camoes, Pedro Álvares Cabral, Henryk  Żeglarz, Afonso de Albuquerque, Nuno Álvares Pereira, Vasco da Gama.

 

 

 

Architektura

Kościół wybudowany jest na planie krzyża greckiego, a jego wnętrze zachwyca marmurowymi zdobieniami. Na samej górze znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto, rzekę Tag oraz wnętrze kościoła.

W środku znajdziemy również ekspozycje, w których znajdują się miedzy innymi makiety budynku, buty Euzebio, czy naczynia liturgicznego użyte podczas odprawiania mszy 7 grudnia 1966 roku.

Informacje praktyczne

Cena: 4 euro

Przy zwiedzaniu obowiązują zniżki, szczegołowe informacje znajdują się na stronie internetowej Panteonu: //www.panteaonacional.gov.pt/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button