Top
  >  Nasza Lizbona   >  Panteon Narodowy w Lizbonie

Miłość nie wszystko wybaczy

Kiedyś Panteon nie wypinał dumnie kopuły ku niebu. Płaski był jak deska. Nie miał złota na marmurowe fatałaszki. Co więcej, przeszedł załamanie burzowe i ciężko mu było wrócić do formy. Skrywał za to niezwykle bogate wnętrze – relikwie św. Engracji.

Kiedy stróż objawiał się w pobliskiej tawernie, pod kusą osłoną nocy, działy się rzeczy nieświętobliwe. Simão – ‚nowy chrześcijanin*’, którego lepkie dłonie cynamonowej monarchii, zmusiły do zmiany wyznania, spotykał się, potajemnie, z Violante – córką nie byle jakiej szychy, której ojciec schował chuć w habicie klarysek. Sąsiadki plotkoprały, wszak nie przystawało parzyć się z typem nie do pary. Dzikość serc chwyciła za wodze i uciec chciała, ale drogę zagrodziła jej święta. Relikwiarz prysł, a bezlitosna gawiedź wsadziła go w niewinne, żydowskie ręce Simão. W niesłusznych płomieniach, kochanek rzucił klątwę, że kościół nigdy stropem nie zarośnie. Nie mógł wydać, na pożarcie tłumu, swej oblubienicy.

I tak, roboty trwały jeszcze trzy stulecia.

Pierwszy przykład baroku w Portugalii

Kościół obrósł barokiem. Przeżył też momenty grozy, kiedy figury świętych, zastąpiły wojskowe trapery. W czasie I Wojny Światowej funkcjonowała tutaj fabryka obuwia.

Ostatecznie, w pysznych czasach Salazara, świątynia zmuszona była zrzec się swej świętości. W 1966 roku z otwartą nawą, kościół przyjął grobowce portugalskich bogów.

Dziś, słychać tutaj rzewny śpiew Amália Rodrigues i dumne warczenie mistrza nie z tej ziemi – czarnej pantery – Eusébio.

Spaceruj z nami po Lizbonie!

* Kiedy Portugalczycy weszli w złoty okres odkryć geograficznych król D.Manuel I zapragnął potomka, który stanie się władcą całego Półwyspu Iberyjskiego. W celu realizacji swojej wizji, musiał poślubić hiszpańską księżniczkę Izabelę Kastylisjką. W 1492 roku wszyscy Żydzi zostali wypędzeni z Królestwa Hiszpanii. Żeby wkupić się w łaski przyszłych teściów, król 5 XII 1496 roku wydał edykt, który stanowił, że wszyscy Żydzi i Muzułmanie muszą opuścić Portugalię. Kilka miesięcy później, D.Manuel wprowadził do tekstu pewną poprawkę i zabronił wszystkim dzieciom, poniżej czternastego roku życia, opuszczenia kraju. „Wygnanie” było de facto impulsem do przymusowej konwersji religijnej. I tak powstała grupa „nowych chrześcijan„.

 

Informacje praktyczne:

Adres: Panteão Nacional, Campo de Santa Clara

Otwarty od wtorku do niedzieli, w godzinach 10-17

Cena biletu:

bilet normalny – 4 euro

bilet ulgowy – student/senior>65 roku życia – 2 euro

dzieci <12 roku życia – gratis

 

Tekst: Kaja Łaszczych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Call Now Button