Top
  >  ciekawostki   >  Ciekawostki 2 Co słychać w Portugalii?

Skąd pochodzi prababcia Cristiano Ronaldo? Czy Portugalczycy lubią uprawiać sport? Ilu Portugalia ma Noblistów? Przedstawiamy drugą część ciekawostek o Portugalii.

 

Portugalia turystycznie

1. W 2018 roku Portugalię odwiedziło około 12 760 000 turystów. Średnia długość pobytu turysty w Portugalii wynosi 3,2 dni. Z uwagi na zbliżający się sezon turystyczny lotniska w Portugalii w tym miesiącu zatrudnili dodatkowo 55 funkcjonariuszy, do obsługi ruchu.

2. Pod koniec poprzedniego roku w Lizbonie bardzo popularny stał się nowy środek transportu. Popularny nie tylko wśród turystów, ale i mieszkańców. Mowa o elektrycznych hulajnogach, które pojawiły się w Lizbonie we wrześniu 2018 roku. Od tego czasu w stolicy Portugalii jest kilku operatorów, którzy oferują wynajem hulajnóg. Niestety narodził się problem, bo często zmęczeni podróżą użytkownicy zostawiają je w różnych miejscach do tego nie przeznaczonych. I tak pojawiają się one porzucone na chodnikach, w parkach a nawet na przy schodach ruchomych! Aby zwalczyć ten nieporządek pojawił operator ,,BIRD” i zaproponował nowy zawód, który ma polegać na zbieraniu i ustawianiu pozostawionych hulajnóg.

3. Od kwietnia tego roku bilety miesięczne na komunikacja miejską są tańsze. Wcześniej bilet na komunikacje miejską w strefie miasta Lizbona kosztował 36,70 euro, a teraz kosztuję 30 euro. Odpowiednio tańsze są również bilety miesięczne poza strefą miasta. A wkrótce planowane jest wprowadzenie zniżek dla rodzin. Już w pierwszych dniach wprowadzenia nowych biletów sprzedaż wzrosła o 15%.

Portugalia sportowo

4. Według danych statystycznych Portugalia jest jednym z krajów gdzie uprawia się najmniej sportu w Europie. 74% Portugalczyków nie ćwiczy w ogóle lub sporadycznie, a tylko 5% deklaruje, że ćwiczy regularnie. Średnia europejska wynosi 14% populacji, która uprawia sport regularnie.

5. Jednym z najpopularniejszych sportów jest tutaj surfing. Długość linii brzegowej w Portugalii wynosi 1860 km (943 w Portugalii kontynentalnej, 667 km na Azorach i 250 km na Maderze).

Portugalia na bogato

6. Fernanda Amorim to jedyna Portugalka, której nazwisko znajduję się na liście najbogatszych ludzi na świecie. Kobieta jest wdową po przedsiębiorcy Américo Amorim. Rodzina Amorim od 1870 roku zajmuję się produkcją korka. Kobieta w 2018 roku zajmowała 379 miejsce wśród najbogatszych ludzi świata z majątkiem szacowanym na 4.8 miliony dolarów. 

7. Prababcia Cristiano Ronaldo pochodziła z Wysp Zielonego Przylądka a dokładniej z Wyspy św. Wincentego. W żyłach piłkarza płynie krew kabowerdeńska.

Po prostu Portugalia

8. Stopa bezrobocia w Portugalii w 2018 roku wyniosła około 7%.

9. Dwóch Portugalczyków otrzymało Nagrodę Nobla: José de Sousa Saramago w dziedzinie Literatury (1998) oraz António Caetano de Abreu Freire Egas Moniz w dziedzienie medycyny (1949).

10. W Portugalii żyje 4268 osób, które mają powyżej 100 lat. 1668 mężczyzn i 2600 kobiet. Ponad 1300 mieszka w centralnej części kraju (dane kwiecień 2019 r.)

 

Tekst:Anna Wiśniewska

Zdjęcie: Papayagent //www.facebook.com/papayagent/

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button