Top
  >  ciekawostki   >  Cykl 10 ciekawostek o Portugalii nr 1

Cykl 10 ciekawostek, część 1:

  1. W Lizbonie jest jedno jedno lotnisko, z którego do centrum można dojechać metrem. W 2022 roku planowane jest otwarcie nowego lotniska w Montijo. Drugie lotnisko ma obsługiwać tanie linie lotnicze. Obecnie rząd zastanawia się na możliwość udostępnienia jednego pasa ruchu na moście Vasco da Gama dla autobusów, którymi w przyszłości pasażerowie będą dojeżdżać z i na lotnisko.
  2. Najstarsza księgarnia na świecie znajduję się w Lizbońskiej dzielnicy Chiado. Księgarnia “Bertrant” istnieje od 1732 roku.
  3. Portugalczycy uwielbiają sardynki, szczególnie w czerwcu kiedy wypadać zjeść przynajmniej jedną sardinha no pão. W ostatnim czasie rybacy protestowali, aby zwiększyć limity połowu sardynek powyżej 15 tysięcy ton rocznie.
  4. W portugalskiej telewizji zagraniczne filmy, seriale, reportaże itd. są wyświetlane w językach oryginalnych, z portugalskimi napisami.
  5. Tutaj popularniejsza jest wersja popcornu na słodko, a w Polsce w kinach raczej chrupiemy popcorn solony. Podróżując metrem na niektórych stacjach poczujemy zapach popcornu. Możemy go zakupić np podczas przesiadki czy powrotu do domu.
  6. Po portugalsku avó to babcia, a avô to dziadek. Malutka różnica w pisowni, ale wymowa brzmi inaczej.
  7. Studia w Portugalii są płatne.
  8. W Portugalii językiem oficjalnym jest język portugalski, jednak w części północno-wschodniej istnieję również język regionalny. Językiem mirandyjskim, o którym mowa posługuję się około 15 tys. osób. W okolicach miasta Miranda do Douro jest on nauczany w szkołach.
  9. Jeśli macie niepotrzebne lub przeczytane wcześniej książki możecie je wymienić na inne. W wielu miejscach publicznych, parkach, byłych budkach telefonicznych lub specjalnych skrzyneczkach Portugalczycy zostawiają swoje książki i wymieniają je na inne.
  10. Aborcja jest legalna w Portugalii od 2007 roku.

 

Tekst: Anna Wiśniewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button