Top
  >  ciekawostki   >  Portugalia w miniaturce, czyli Portugal dos Pequenitos

Nie macie zbyt dużo czasu, na zwiedzanie Portugalii, a ciekawią was portugalskie zabytki? Mamy dla was mini rozwiązanie. Co powiecie na obejrzenie wielu zabytków w jeden dzień?  W ciekawej wersji, bo miniaturowej. Koniecznie wybierzcie się do Coimbry i odwiedźcie Portugal dos Pequenitos.

Portugalia w miniaturce

W latach 30 poprzedniego wieku Fernando Bissaya Barreto, wpadł na pomysł stworzenia czegoś wyjątkowego. Portugalczyk uzyskał znakomite wykształcenie; studiował Filozofię, Matematykę oraz Medycynę na słynnym Uniwersytecie w Coimbrze. Jednak, to w medycynie zrobił największą karierę. Został wykładowcą medycyny w Coimbrze oraz pracował jako chirurg. Zajmował się również matką Antonio Salazara, a z samym Salazarem nawiązał bliską przyjaźń.

Nauczanie przez praktykę i zabawę

Jednym z powodów, dla którego powstałą Portugalia w miniaturce była chęć nauczania poprzez praktykę. Pomysłodawca Fernando Bissaya Barreto chciał, aby dzieci poza teorią, uczyły się praktycznego wykorzystania swoich umiejętności. Poprzez odwiedzenie parku mieli możliwość dotknięcia, wejścia do środka, czy zobaczenia ciekawych miejsc które znajdują się w Portugalii i byłych już krajach kolonialnych.

 

 

Zabytki portugalskie, domy z różnych regionów i świat portugalskojęzyczny

Aby pomóc dzieciom w poznawaniu świata, postanawiano wybudować miniaturowe budynki, które ukazują zabytki, kościoły oraz domy wyróżniające różne regiony w Portugalii. Nie zapomniano też o byłych portugalskich koloniach. Na terenie parku zobaczycie pawilony odzwierciedlające kraje, które Portugalczycy podbili. A wewnątrz poszczególnych budynków znajdują się eksponaty przywiezione z krajów ich pochodzenia. Niektóre zbiory pochodzą z kolekcji ,,Ekspozycja Świata Portugalskiego”,  która odbywała się w 1940 roku w Belem.

 

 

Miniaturowe domki ozdobione są równie małymi ogródkami oraz płytkami azulejos, na których znajdują się cytaty z literatury portugalskiej. Przy domkach znajduje się opis, z jakiego regionu pochodzą. Znakomita lekcja geografii.

Portugalska wersja Disneylandu

Portugal dos Peguenitos jest dziełem architekta Cassiano Branco, który powstaniu parku poświęcił 25 lat swojego życia. Można by powiedzieć, że stworzył portugalską wersję Disneyland’u i do tego wcześniejszą! W końcu Walt Disney stworzył pierwszy park rozrywki później, bo w 1955 roku.

Polecam odwiedzić miniaturową Portugalię, przede wszystkim z dziećmi, które na pewno będą zachwycone bieganiem wśród domków, placów czy zameczków w wersji mini. Dorośli też się nie zanudzą, bo miejsce jest naprawdę urokliwe.

 

Informacje praktyczne:

Ceny:

Dzieci ( od 3 do 13 lat) 6,00 €

Młodzież i dorośli (od 14 do 64) 10,00 €

Seniorzy ( powyżej 65) 6,00 €, Zniżki dla rodzin

Adres: Portugal dos Pequenitos, Rossio de Santa Clara, 3040-256 COIMBRA

Strona internetowa: Portugal dos Pequenitos

 

 

Tekst: Anna Wiśniewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button