Top
  >  Inne   >  Eukaliptusy w Portugalii

Pierwsze skojarzenia jakie nam często przychodzą w myślach o Portugalii to piękne plaże, ciepły klimat i wspaniała atmosfera! Ale czy poczuliście kiedyś prawdziwe gorąco Portugalii, oraz jaki klimat ma wpływ na tutejszą roślinność? Czy słyszeliście o pożarach corocznie szalejących w tym pięknym kraju spowodowanym istnieniem eukaliptusów? Niestety! Flora ma swoje granice, których nie może pokonać i czasami będąc pięknym naturalnym zjawiskiem, staje się przyczyną grozy!

Olejki eteryczne

Co jest przyczyną, że eukaliptus jest wysoce niebezpieczny dla szalejącej na zewnątrz gorączki? W eukaliptusach znajdują się łatwopalne, lotne olejki eteryczne. Otaczające nasiona eukaliptusów zdrewniałe torebki otwierają się pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. By nasiona mogły kiełkować zdrętwiałe okrywy muszą otworzyć się w ogniu. Wpadające do wzbogaconej popiołem ziemi, mają doskonałe warunki do kiełkowania. Eukaliptusy same tworzą wokół siebie pożary, taki jest element ich naturalnego funkcjonowania. Dla człowieka zauważalny problem jest dopiero wtedy, gdy mieszka wokół nich. Pożary spowodowane przez eukaliptusy niszczą siedziby mieszkańców.

Pożary

Eukaliptusy od wielu lat znajdujące się na terenach Portugalii są główną przyczyną wymierania innych gatunków. Są również bardzo ekspansywne. Wypełniona ściółka pełna olejków eterycznych oraz wysokość drzew ograniczają wzrost innych roślin znajdujących się w pobliżu.

Spora ilość Eukaliptusów w Portugalii

Dlaczego eukaliptusy są tak popularne w Portugalii? Przywiezione w XIX wieku jako roślina ozdobna. Eukaliptusy rosnące bardzo szybko, pachną pięknie i ładnie wyglądają. Stały się więc podstawą przemysłu papierniczego w Portugalii. Jednak mają równie negatywny wpływ t.j. osuszanie gleby, co jest kolejnym powodem inicjowania pożarów w Portugalii. Aby zmniejszyć poziom płytkich wód w danym kraju zasadzenie eukaliptusa jest idealnym rozwiązaniem.

Nieposiadające w Europie naturalnych wrogów drzewa te oczywiście działające na większą skale posiadają również inne zabezpieczenia np. przed owadami. Duże stężenie olejków eterycznych znajdujących się w korze i liściach eukaliptusa jest świetną ochroną przed owadami i grzybami, które mogły by niszczyć drzewo.

Jak możemy zauważyć flora to nie tylko piękne, ale również niebezpieczne rośliny! Kto by się spodziewał, że we wszystkim znanym eukaliptusie możemy odnaleźć tyle niewinnych, złych rzeczy!

Tekst: Dawid Peisert

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button