Top
  >  Nasza Lizbona   >  Feira da Ladra- lizboński targ staroci

Na lizbońską dzielnicę Alfamę we wtorki i w soboty przybywają rękodzieła, stare graty i perełki. Feira da ladra zyskał już miano najsłynniejszego portugalskiego targowiska. Czy warto go odwiedzić?

Kilka słów o historii Feira da Ladra

Feira da ladra czyli targ złodzieli przyciąga tłumy turystów, kolekcjonerów i ciekawych świata. Zaglądają tutaj również miejscowi szukający okazji na tani, aczkolwiek dobry zakup. To również niebywałe miejsce dla osób szukających nietuzinkowego czy zapomnianego prezentu.

Początki tego wyjątkowego targu sięgają już XII wieku, wówczas najprawdopodobniej odbywał się on w okolicach zamku. W 1430 roku został przeniosiony w okolice placu Rossio, gdzie funkcjonował do lizbońskiego trzęsienia ziemi w 1755 roku. Od 1882 roku znajduje się w obecnym miejscu przy Panteonie Narodowym na Campo da Santa Clara.

Nazwa targowiska

Wokół nazwy Feira da Ladra narodziło się wiele teorii. Według jednej z ciekawszych nazwa ,,targ złodziei” nawiązuje do czasów zamorskich podróży Portugalczyków, kiedy to panie lekkich obyczajów sprzedawały na targu skradzione żeglarzom produkty.

Feira da ladra obecnie

Dzisiaj na Feira da Ladra znajdziemy wszystko albo i nic. Dla tych którzy chcieliby się przenieść w czasie to idealne miejsce. Możemy tutaj zakupić płyty DVD, czy kasety magnetofonowe i przenieść się myślami do czasów kiedy muzyka czy filmy nie były tak łatwo dostępne. Znajdziemy tutaj podpisane pocztówki, a na nich zapisane pozdrowienia z wakacji. Zabytki się nie zmieniają a czas nieustająco mija. Można tutaj kupić ubrania w stylu retro, czy  nie wiadomo do czego pasujące klucze. Feira da ladra to nie lada gratka dla kolekcjonerów. Sprzedawcy oferują stare banknoty i monety z niemal każdego zakątka świata, zabytkowe płytki azulejos czy piękną porcelanę. Wszystko w przyzwoitych cenach.

Na feira da ladra znajdziemy chyba wszystko. Pamiętajcie jednak o kieszonkowcach. Niektórzy złośliwie twierdzą, że gdy turyści zostaną okradzeni przez kieszonkowców, to mogą przyjść poszukać swojej zguby właśnie tutaj. Kto wie czy zguba nie pojawi się na którymś starganie wśród tysiąca bibelotów.

Informacje praktyczne:

Targ odbywa się we wtorki od godzin porannych do około 15.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button