Top
  >  ciekawostki   >  Księgarnia Lello, Harry Potter i portugalska epopeja narodowa

Księgarnia Lello lub księgarnia Lello&Bracia (pt. Livraria Lello lub Livraria Lello & Irmão) to jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie. Jeśli chcecie poczuć jej magię, jest to miejsce idealne dla Was. Uważajcie, bo przekraczając próg księgarni poczujecie się jak w bajce albo w… Hogwardzie. Przedstawiamy wam kilka aktualnych ciekawostek o księgarni.

Bajkowa księgarnia

Przepiękny budynek księgarni pochodzący z XVIII wieku stanowi mieszankę stylów neo-gotyckiego, Art Noveau i Art Deco. Nie bez powodu w 2018 roku księgarnie odwiedziła rekordowa ilość turystów, aż o 13% większa w stosunku do roku poprzedniego. Skoro miejsce odwiedza tak wielu turystów to zapewne domyślacie się, że i sprzedaż jest wysoka. Otóż, w księgarni codziennie sprzedaje się około 1200 egzemplarzy książek. Jest wiele powodów dlaczego warto odwiedzić księgarnie… Zaliczamy do nich jej popularność, cudowny wystrój oraz jej historię. Coż, że kolejki są spore,  zapewniamy, iż po przekroczeniu jej progu, jak za sprawą magicznej różdżki zginie wasz ewentualny ból stóp.

Dzieła poszukiwane

,,Luzjady”, epopeja narodowa

,,Luzjady” to portugalski epos narodowy, który jest jednym z najważniejszych utworów w historii kraju. Dzieło napisane przez Luísa Vaz de Camõesa zostało opublikowane w 1572 roku. Autor opisuje między innymi podróż Vasco da Gamy do Indii oraz odkrycie drogi morskiej. Sam tytuł ,,Luzjady” nawiązuje do antycznego plemienia Luzytan, które zamieszkiwało tereny dzisiajszej Portugalii, a nazwa jest obecnie używana jako synonim Portugalczyków. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że ksiegarnia Lello,  jest skłonna zapłacić 250 tysięcy euro za pierwszą edycję dzieła pana Camoesa.

,,Harry Potter” i jego związek z księgarnią

Czy wiecie, że wnętrze księgarni było jedną z inspiracji dla J.K. Rowling podczas pisania pierwszej części sagi o czarodzieju Harrym Poterze. Czyż nie przypomina wam o magicznym wystroju czarodziejskiej szkoły Harrego? Sama autorka swojego czasu pomieszkiwała w Porto i stała się stałą bywalczynią księgarni. Zapewne z tego powodu Livraria postanowiła poszukać pierwszego wydania książki. Jeśli się uda, za pierwsze wydanie książki ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny” księgarnia oferuje 70 tysięcy euro. Pierwszy nakład dzieła, które rozpoczęło losy magika został wydany w 1997 roku, w niedużym nakładzie 500 egzemplarzy. Oferta kupna pojawiła się w niedzielę z okazji 113 rocznicy powstania księgarni. Propozycja  kupna będzie trwała do 10 czerwca (w przypadku ,,Luzjadów”) oraz 31 lipca (,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny”) bieżącego roku.

Informacje Praktyczne:

Livraria Lello & Irmão

Adres: Rua das Carmelitas 144, 4050-161 Porto, Portugalia

Cena: 5 euro (bilety można kupić na stronie internetowej onlinevouchers.livrarialello.pt) 

Strona internetowa: https://www.livrarialello.pt/

Zródło: https://www.dn.pt/cultura/interior/livraria-lello-tem-250-mil-euros-para-comprar-primeira-edicao-de-os-lusiadas-10433962.html?fbclid=IwAR3GLYUwQFKqFFGWcaIUVbnpiYxIvD3RH7WtKW9Z8Ol32CPhlCLko4w5ZP8

Anna Wiśniewska

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button