Top
  >  ciekawostki   >  Niedziela Palmowa w Portugalii

Jesteście ciekawi jak wyglądają obchody Niedzieli Palmowej w Portugalii, a trochę się one różnią. Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu.

Dekoracje kościołów

Jeśli chcecie zobaczyć przepięknie wystrojone kościoły, warto wybrać się w Portugalii na mszę w Niedzielę Palmową. W kościołach na kolumnach zobaczycie ustawione sporych rozmiarów liście palmowe. Portugalczycy dekorują kościoły już kilka dni wcześniej, a dekoracje wyglądają przepięknie.

Wiązanki

W Polsce udając się na mszę świętą zabieramy ze sobą najczęściej bazie lub sztuczne palemki z różnymi kolorowymi dekoracjami. Jednak tutaj, w Portugalii w wiązance znajdziemy liście drzewa oliwkowego, gałązkę drzewa laurowego i rozmaryn. Intensywny zapach czuć w całym kościele. Jeśli nie mamy swojej własnej wiązanki, nie ma z tym żadnego problemu. Przed kościołami za symboliczną kwotę możemy taki bukiecik zakupić. Najczęściej bukieciki są sprzedawane przez portugalską młodzież, a dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

Kilka ciekawostek

Czy wiecie, że Gorzkie Żale są wyłącznie polską tradycją. W innych krajach nie istnieją. Powstanie Gorzkich Żali datuję się na XVIII wiek.

Zwyczaj święcenia potraw występuje w Polsce i kilku krajach europejskich. W Portugalii takie zwyczaju nie ma.

W Portugalii są popularne figury Jezusa Chrystusa Pasyjnego, ubranego w szaty w kolorze fioletowym. Jezus Chrystus przedstawiony jest podczas upadku.

 

Tekst: Anna Wiśniewska

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button