Top
  >  ciekawostki   >  Rejsowce w Lizbonie

Lizbona już od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej popularną. Przybywają tutaj turyści z różnych krajów. Docierają różnymi środkami transportu. Samoloty, pociągi, autobusy, samochody i statki… Dzisiaj kilka słów o pływających miastach, które docierają do lizbońskiego portu.

Terminal pasażerski Santa Apolonia

Nowy terminal pasażerski Santa Apolónia w Lizbonie został otwarty w 2017 roku. Projekt jest autorstwa architekta João Luísa Carrilho da Graça, kosztował 23 miliony euro. Terminal ma obsługiwać  800 tysięcy pasażerów rocznie, o 300 tysięcy więcej niż przed jego otwarciem.

Nowy terminal pozwala na wsiadanie i wysiadanie 4500 pasażerów, posiada  parking na 360 pojazdów oraz 80 autobusów turystycznych lub taksówek, panoramiczny taras i bezpłatny dostęp do Internetu.

Pływające miasta

Do Lizbony docierają różne statki rejsowe. Przy porcie zatrzymują się na jedną lub dwie noce. Pasażerowie zwiedzają miasto, zalewają Alfamę. Kręte uliczki lizbońskiej Alfamy są wypełnione tłumami turystów. Później turyści kierują się do Belem, zwiedzają klasztor Hieronimitów, Wieżę Betlejemską, Pomnik Odkrywców. Spacer po centrum i czas wolny.

W poprzednich tygodniah przy porcie Santa Apolonia cumowały 4 statki. W Lizbonie tłumy, brak miejsc postojowych dla autokarów, w kawiarniach gwar.

Kiedy turyści tłumnie zwiedzają Lizbonę wiemy, że dopłynęły statki. Wszystko ma swoje wady i zalety. Największą wadą statków jest to, że turyści są tu na chwilę. Przybywają by w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej. Nie korzystają z noclegów w stolicy, wyżywienie zazwyczaj mają zapewnione all inclusive na statku. Ewentualnie napiją się kawy, zjedzą pastel de nata, zrobią zdjęcia i odpływają. Płacą jednak podatek turystyczny, opłaty za postój statku oraz zwiedzanie Lizbony z przewodnikiem. Niemniej jednak turystów przybywających na statkach jest naprawdę sporo. A Lizbona nie jest wielkim miastem.

Queen Marry II

Jakiś czas temu do stolicy Portugalii ponownie dopłynął RMS Queen Mary 2, sporych rozmiarów liniowiec transatlantyki. Statek ten przewozi turystów od 2004 roku. Queen Marry II został wybudowany we Francji, a jego budowa kosztowała 900 mln dolarów. Statek ma pojemność 2695 pasażerów oraz 1235 pracowników obsługi. Przedstawione dane liczbowe ukazują ile turystów, z jednego statku jednocześnie zwiedza Lizbonę. I to tylko jeden statek a czasami w tym samym czasie przybywa do Lizbony kilka.

Obserwując ruch turystyczny w Lizbonie, zauważyłam że podróże statkami wycieczkowymi są coraz bardziej popularne. A wy co myślicie o takim środku transportu? Chcielibyście zwiedzać świat pływając rejsowcem?

Sam Queen Marry II organizuję wycieczki dookoła świata (z przystankiem w Lizbonie).

Tekst: Anna Wiśniewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sandra
Sandra
5 lat temu

chyba jednak wolę podróż lądową i bliższe poznawanie kraju, widoków 🙂 nie wszędzie też można podpłynąć

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button