Top
  >  Inne   >  Pałac Pena w Sintrze i romantyczna historia

Pałac Pena jest jednym z głównych zabytków w położonej ok. 30 km na północny-zachód od Lizbony Sintrze. Droga do zamku, położonego na wzgórzu prowadzi przez kręte drogi i bujne lasy. Jednakże warto zatrzymać się tutaj na chwilę, aby poczuć romantyzm tego miejsca. Dziś z Lizbony dojedziemy do Peny w około godzinę, a dawniej dojazd zajmował rodzinie królewskiej około sześciu godzin.

Zapraszamy do naszego wpisu o Pałacu Pena

Ferdynand i Maria II

Pewnego dnia zza dalekich gór i jezior do pięknej krainy przybył pewnien król. Wysoki, postawany bez brody z jasnymi włosami, nie wpisywał się w kanony portugalskiej XIX-wiecznej mody. Ferdynand, bo o nim mowa przybywa do Luzytanii, aby spędzić życie z królową Portugalii Marią. Młodzieniec uwielbiał teatr, muzykę i sztukę, zresztą póżniej zyskuje przydomek ,,król artysta”. Wykształcony, przystojny i wszechstornnie uzdolniony oczarował swoją przyszłą żone. 16-letnia Maria zakochuje się ze wzajemnością.

Ferdynad jeszcze przed przybyciem na sam kraniec Europy, sporo czytał o Portugalii. Gdy dociera do Sintry, postanowia odkupić i wyremontować zniszczony klasztor Hieronimitów. Po czasie swierdza, że sam remont nie jest wystarczający. Ambitny król po pierwszych planach renowacji  postanawia wybudować Pałac dla swojej ukochanej. Zamek na wzgórzu, otoczony lasami i oceanem miał być przystanią dla królewskiej pary. Z okien pałacu Maria mogła spoglądać na Zamek Maurów, piękną roślinność, a w oddali widziała Lizbonę.  Rankiem cały teren otaczała mgła. Czyż nie jest to romatyczna sceneria?

Niestety nie powiemy ,,żyli długo i szczęśliwie”.  Szczęśliwe tak, lecz zbyt krótko, wszak Maria umiera w wieku 34 lat podczas porodu 11-dziecka, a jak sama powiedziała, że jeśli umrze to ,,na swoim stanowisku”.

W Pałacu Pena ze swoim ukochanym mieszkała…

Pałac Pena turystycznie

Corocznie Pałac Pena jest odwiedzany przez około pół miliona turystów.

Kiedyś przybyłam tutaj w styczniu, kiedy turyści zostają w domu z książką. Pałac był spokojny, mniej gwarny, otoczony mgłą.

Pomyślałam o tych wszystkich którzy tutaj mieszkali. O miłości Fedynanda i Mari II. O tym jak królowa  Amélia przybyła tutaj w 1945 roku, aby spędzić chwile samotności, w miejscu, w którym niegdyś mieszkała.

Każdy zakamarek, komnata i obraz kryje swoją historię. Opisaną i nie, nieznaną a czasami zapomnianą.

Informacje Praktyczne

Dojazd: z Sintry do Palacio Pena można dojechać turystycznym busem 434, bilet w dwie strony kosztuje 6.90 euro

Cennik:

Pałac i Park
Bilet normalny (18-64 lata) – 14 euro
Bilet zniżkowy dla dzieci i młodzieży ( od 16 do 17 lat) – 12,5 euros
Bilet dla seniorów (powyżej 65 lat) – 12,5 euros
Bilet rodzinny (2+2) – 49 euro

PARK

Bilet normalny (18-64 lata) – 7,50 euro
Bilet zniżkowy dla dzieci i młodzieży ( od 16 do 17 lat) – 6,50 euro
Bilet dla seniorów (powyżej 65 lat) – 6,50 euros
Bilet rodzinny (2+2) – 26 euro

Godziny otwarcia:

Park
09h30 – 20h00, ostatnie wejście o 19h00

Pałac
09h30 – 19h00, sprzedaż biletów do 18h15 ostanie wejscie 18h30

 

Tekst: Anna Wiśniewska

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button