Top
  >  ciekawostki   >  Pilar 7 punkt widokowy na moście 25 kwietnia w Lizbonie.

Wielu z was wie, że Lizbona to miasto słynące z tramwajów, suszonego prania i … punktów widokowych. Z tych słynnych miejsc rozpościera się krajobraz na stolicę Portugalii. W 2017 został otwarty kolejny punk widokowy w stolicy, tym razem  dla ludzi o mocnych nerwach.

Krótka historia mostu 25 kwietnia

Most 25 kwietnia został oddany do użytku w 1966 roku. Początkowo nazwano go mostem Salazara, na cześć polityka. Po wybuchu rewolucji goździków wydrapano tablice z nazwą mostu i zmieniono nazwę na 25 kwietnia, aby upamiętnić rewolucje  z 1974 roku. W latach 90 do mostu został dodany drugi poziom, na którym funkcjonuje kolej.

Most jest zamknięty dla ruchu pieszego, jedyny okres, kiedy można nim nie tyle przejść, ale przebiec to dni, kiedy organizowane są maratony. Do czasu, otóż mamy już nową alternatywę. Od niedawna, możemy udać się na punkt widokowy, który znajduję się na moście.

 

Punkt widokowy Filar 7

W  2017 oddano do użytku kolejny punkt widokowy w Lizbonie. To właśnie na 27 piętrze mostu 25 kwietnia znajduję się teras widokowy z przeszkloną podłogą. Jest to niebywała gratka dla osób nieustraszonych. Wystarczy zakupić bilet, po czym  przechodzimy przez sale, na której znajduje się ekspozycja dotycząca powstawania mostu.

Po chwili wchodzimy do kolejnej, zaciemnionej sali, która oddaje hołd pracownikom oraz architektom budującym most. Następnie możemy zobaczyć jedną z podpór podtrzymujących konstrukcję. W końcu wchodzimy do windy, którą przemiły pan zabiera nas na 27 piętro mostu.

 

 

W wielu krajach przeszkolne podłogi są sporą atrakcją, Lizbona nie pozostaje gorsza. Patrzymy pod stopy a tam droga. Gdy kierujemy nasz wzrok przed siebie, przed nami ropościera się widok na rzekę Tag i pomnik Chrystusa Króla. Po lewej stronie nieustannie pędzą samochody, a pod nami średnio co 10 minut przejeżdza pociąg. Po prawej stronie znajduje się dzielnica Belem, z Pomnikiem Odkrywców, na choryzoncie w oddali ocean. Na koniec za naszymi plecami widok na górzystą część Lizbony. Punkt widokowy w 360 stopniach. Cudownie.

 

Póki co Filar 7, nie jest jeszcze tłumnie odwiedzany przez turystów, dlatego możemy zatrzymać się na dłuższą chwile. Mamy czas, aby przełamać strach i wejść pewnym krokiem na przeszkloną podłogę. Możemy na spokojnie, ucieszyć oko krajobrazem. Zastanowić się nad pędzacym światem mijających nas samochodów.

Polecam. Fajnie tam było 🙂

 

P.S. Ja do ustraszonych ludzi nie należę, ale moja siostra już tak. Była zachwycona stąpaniem po przeszklonej podłodze.

Informacje praktyczne:

Adres:

Avenida da Índia, Pilar 7 da Ponte 25 de Abril 1349-028 Lizbona

Cena: 6 euro

Tekst: Anna Wiśniewska

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button