Top
  >  Nasza Portugalia   >  Pogoda w Portugalii. Kiedy najlepiej zwiedzać?

Co z tą pogodą w Portugalii?

Czy w Portugalii pada śnieg? To jedno z najczęstszych pytań, które zadają nam turyści. Często Portugalia, kojarzy nam się z bajkowymi plażami, dużą ilością słońca i upałem. Czy, aby na pewno zawsze jest tutaj tak gorąco?

Zima w Portugalii

Alert Pogodowy

Spadek temperatury do 6 stopni Celsjusza w nocy, w ciągu dnia 12 stopni.

Nie najgorzej w końcu jest zima… Istnieje, jedno duże ALE, portugalskie mieszkania zazwyczaj nie posiadają ogrzewania. A ściany przypominają atrapy z papieru. W domach zimno, termofor zostaje naszym przyjacielem, a rachunki za dogrzewanie mieszkania (farelki, grzejniki elektryczne) niebotycznie rosną. Byle do lata, do lata… lub pozostaje nam ukryć się w kawiarni z ciepła kawą, w promieniach słońca.

W Portugalii od listopada do marca pogoda jest w kratkę. Dziś 18 stopni i słońce, jutro 12 i leje jak z cebra. Nie ma reguły, że będzie ciepło (aczkolwiek raczej regułą jest przejmujące zimno w zwykłych portugalskich domach).

Przygotowując się do wyjazdu warto zabrać krótki-rękawek i zestaw przeciwdeszczowy: kalosze i parasol.

My życzymy wam wersje ze słoneczną pogodą.

A śnieg występuje w górach Serra da Estrela i na północy kraju.

 

Wiosna w Portugalii

Kwiecień i maj ostatnimi czasy nie rozpieszczał mieszkańców portugalskiej ziemi. Pamiętam kiedy w maju 2017 roku powitałam grupę naszych rodaków na lotnisku w Porto, którzy postanowili przyjechać na pielgrzymkę. Spore było moje zaskoczenie gdy zobaczyłam ich w koszulkach i sandałach, ich pewnie znacznie większe gdy zobaczyli  słupek rtęci i ulewy w Portugalii. W Warszawie było 28 stopni, a w Porto 12, im dalej na Północ tym zimniej. Niestety kwiecień, plecień i w Portugalii trochę zimy trochę lata nam przeplata. A maj? Niestety też.

Lato w Portugalii

Czerwiec, lipiec, sierpień = upały. Nie zawsze gwarantowanie, ale słońce już raczej zapewnione. Deszczu jak na lekarstwo. W sierpniu zazwyczaj jest najcieplej. Jednakże, w Lizbonie nie bójcie się upałów. Da się wytrzymać dzięki bliskości oceanu, który zapewnia chłodniejsze poranki i noce. Zdarzają się co prawda kilkudniowe upały, gdy w nocy temperatura wynosi nawet 30 stopni, a ze sklepów znikają wiatraki, klimatyzacja (jeśli takowa jest) pracuje na zwiększonych obrotach. Na szczęście nie trwa to długo, potem temperatury spadają.

Rada: Ocean jest zawsze rześki.

Jesień w Portugalii

Wrzesień to mój ulubiony miesiąc w Portugalii. Temperatury nie są wysokie, ale jest ciągle ciepło i raczej nie pada. W październiku zaczynają się deszcze, chodź jest jeszcze słonecznie. W listopadzie może sporo padać i robi się już chłodno.

 

Podsumowując

Kiedy najlepiej wybrać się do Portugalii?

Ja polecam wrzesień, z racji ładnej ciepłej (nie upalnej pogody). Latem warto się wybrać jeśli naszym celem jest przede wszystkim wypoczynek i plażowanie, zima i jesień mogą być słoneczne, ale też deszczowe.

Tekst: Anna Wiśniewska

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button