Top
  >  Nasza Portugalia   >  Pomysł na wypad z Lizbony- Sesimbra

O Sesimbrze słyszałam sporo, jednak ciągle brakowało mi czasu żeby tam pojechać. Czytając książkę ,,Lalka bez głowy”, którą otrzymałam od autora Piotra Jakuba Karcza wyobrażałam sobie deptak i piaszczystą plażę. Cóż, już po pierwszej wizycie w Sesimbrze zyskała ona miarę jednej z moich ulubionych miejscowości nadmorskich w Portugalii. Dlaczego? Poznajcie kilka powodów dlaczego warto odwiedzić Sesimbrę.

 Sesimbra

Przepiękne centrum miasta położone w dolinie otoczone jest malowniczymi górami. Wydaje się jakby sama miejscowość była ukryta i żyje swoim życiem. Niegdyś miejscowość rybacka z czasem stała się nadmorskim kurortem, gdzie można spróbować różnych sportów morskich. Sporą popularnością cieszy się tutaj nurkowanie głębinowe. Miłośnicy plażowania doceniają natomiast Sesimbrę za ciepłą wodą i szerokie plaże. Ciekawy jest również sam dojazd z Lizbony, który wiedzie przez wioski, gdzie można podpatrzeć jak żyją Portugalczycy w okolicach stolicy. Prawie na całej trasie znajdują się różne restauracje, które chętnie odwiedzają plażowicze wracający do Lizbony.

Praia do Ribeiro do Cavalo

Uznawana za jedną z piękniejszych plaż w okolicach Lizbony Praia do Ribeiro do Cavalo położona jest kilka kilometrów od centrum Sesimbry. Można do niej dotrzeć drogą morską, przez wynajęcie kajaków, łódki czy desce SUP, lub drogą trekkingową. Opcja trekkingowa, którą wybraliśmy wiedzie przez wyznaczone ścieżki. Trasa trekkingowa trwa około 40 minut. Zaliczyłabym ją do średnio trudnych. Droga na plaże jest znacznie przyjemniejsza, niż powrotna, ponieważ udając się na plaże w większości schodzimy w dół. Z kolei w drodze powrotnej trzeba się wspinać pod górkę. Wbrew pozorów trasa nie jest męcząca, a w nagrodę czekają nas piękne widoki oraz rajska plaża z ażurową wodą.

Zamek Maurów w Sesimbrze

W wielu portugalskich miejscowościach znajdują się zamki z czasów panowania Maurów. Castelo do Sesimbra albo tak zwany Casto dos Mauros to jeden z pomników narodowych Portugalii. Początki jego powstania datuje się na IX wiek. Wejście na teren zamku jest darmowe. W szczególności polecam udanie się do zamku na zachód słońca, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasteczko, morze oraz góry. Na terenie zamku znajduję się kawiarnia, kościół i niewielki cmentarz.

Jedzenie

W Sintrze warto spróbować przede wszystkim ryb i owoców morza. Ze względu na bliskość portu rybackiego ryby i owoce morza są tutaj świeże i znakomite. Wybór w restauracjach jest spory.

My wybraliśmy cataplane (czyli różne rodzaje ryb w sosie z warzywami), zupę rybną i popularne w regionie chocos fritos czyli smażone mątwy

Polecane restauracje: ,,Lobo do Mar” Avenida dos Náufragos, ,,Formiga” Rua da Cruz

Dojazd z Lizbony

Najłatwiej dojechać do Sesimbry z Lizbony autobusem 207 z przystanku Sete Rios. Przejazd trwa około 50 minut.

Tutaj znajdziecie rozkład jazdy: //www.tsuldotejo.pt/index.php?page=viajar&sub=17&categoria=2&carreira=654

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button