Top
  >  Kuchnia   >  Vinho verde czyli ,,zielone wino”

Portugalia to kraj, który słynie z wina. Winorośl jest tutaj uprawiana od tysiącleci, a często wiedza o ich uprawie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Wiele osób docenia fakt, iż wino w Portugalii jest niedrogie i smaczne. Nie bez powodu zresztą wiele terenów uprawnych zajmuję uprawa winorośli. Mówi się, że im dalej na południe tym wino portugalskie jest trochę bardziej słodkie, ze względu na większą ilość słońca. Myślę, że pewnie większość z was kojarzy wino Porto. Tym razem mamy dla was kilka informacji, o innym popularnym portugalskim winie, które nazywa się vinho verde, czyli zielone wino.

Region produkcji

Vinho verde produkowane jest na północnym zachodzie kraju, w regionie Minho. Nazwa zielone wino nawiązuje do świeżości wina oraz faktu, iż jest one produkowane z niedojrzałych winogron. Winogrona te zbiera się wcześniej niż inne,  aby nie były one gorsze ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Nazwa wina nie nawiązuje jednak do jego koloru, gdyż vinho verde może być czerwone, białe lub różowe. Bardzo często butelki są specjalnie barwione na kolor zielony, aby łatwiej  było rozpoznać, iż jest to wino zielone.

Krótka historia Vinho Verde

W regionie Minho pierwszy krzew winorośli pojawił się w 870 roku jako podarunek dla klasztoru. Od XIV wieku wino było już na tyle popularne, że stanowiło jeden z ważniejszych produktów handlowych. Wówczas kwitł handel pomiędzy Portugalią a Wielką Brytanią gdzie wino było wymieniane na sukno. Nazwa vinho verde po raz pierwszy pojawia się w XVI wieku. W 1992 vinho verde zostało one włączone przez Unię Europejska do kategorii VQPRD (wina jakościowe produkowane w oznaczonych regionach).

Region gdzie produkowane jest zielone wino należy do klimatu morskiego- zapewnia on dużą wilgotność i raczej spore opady deszczu zimą i wiosną oraz suche lato. Procent zawartości alkoholu wynosi od 9 do 14.

Vinho verde najlepiej pić schłodzone, szczególnie latem. W Portugalii jest on tak popularne, że na jego część powstała nawet piosenka w wykonaniu Paulo Alexandro 🙂

A Wam jak smakuje? Zapraszam do komentowania.

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button