Top
  >  ciekawostki   >  Restauracje z gwiazdkami Michelina w Lizbonie i okolicach

Zapewne wielu z was kojarzy słynne gwiazdki Michelina. Skąd się wziął ten pomysł i jakie restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami w Lizbonie? Ile restauracji z gwiazdkami Michelina znajdziemy w Portugalii? Jeśli interesują was jedne z najlepszych restauracji w Portugalii zapraszamy do przeczytania naszego kulinarnego artykułu.

Krótka historia gwiazdek Michelina

Zdjęcie: //guide.michelin.com/city_selector

 

Na pomysł przyznawania gwiazdek restauracjom wpadli dwaj bracia, którzy założyli firmę produkującą opony Michelin. W 1900 roku wydano pierwszy przewodnik po restauracjach we Francji. W celu spopularyzowania przewodników, początkowo były one dawane do zakupu opon. Miało to również służyć promocji podróży. Współcześnie gwiazdki Michelina przyznawane restauracjom są jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń.

Restauracja może otrzymać maksymalnie 3 gwiazdki Michelina. Do kryteriów oceniania zalicza się między innymi walory smakowe oraz wygląd dania.

Na ziemi znajduje się około 100 restauracji, które wyróżnione są trzema gwiazdkami. Szacuję się, że niemal połowa z nich jest zlokalizowana we Francji i Japonii. Z kolei, dwoma gwiazdkami jest nagrodzonych około 400 restauracji. Ilość restauracji z jedną gwiazdką Michelina wynosi około 2000.

W całej Portugalii znajdziemy 6 restauracji z dwoma gwiazdkami Michelina oraz 20 z jedną. Da porównania w Polsce mamy tylko dwie restauracje z jedną gwiazdką. Obydwie zlokalizowane są w Warszawie.

Restauracje z gwiazdkami Michelina w Lizbonie i okolicach

Alma

Henrique Sá jest zdobywcą dwóch gwiazdek Michelina. Jego kuchnia określana jako ”kuchnia smaku”. Podstawą kuchni tego znakomitego mistrza sztuki kulinarnej są  różne wpływy; między innymi tradycyjna kuchnia portugalska, podróże po świecie, pasja do Azji i życie w Lizbonie.

Lokalizacja Rua Anchieta 15, Chiado Lizbona, 2 gwiazdki Michelina, Ceny od 55 do 120 euro. Z kolei za pełne menu zapłacimy około 110 euro.

 

Zdjęcie: //www.almalisboa.pt/pt/galeria

Belcanto

Restauracja otwarta w 1958 roku zlokalizowana jest w centrum Lizbony. Wiele lat później, bo w 2012 José Avillez otworzył świeżo wyremontowaną restauracje. Już w tym samym roku Belcanto otrzymało pierwszą gwiazdkę Michelina, a 2 lata później kolejną. Następnie w 2015 Belcanto zostało wybrane jako jedna ze 100 najlepszych restauracji na świecie według ,,The World’s 50 Best Restaurants List”. Sam mistrz sztuki kulinarnej, urodzony w 1979 roku szef kuchni José Avillez jest jednym z najlepszych kucharzy w Portugalii. Obecnie niespełna 40-letni szef kuchni jest właścicielem kilku restauracji w Lizbonie i w Porto.

Lokalizacja Largo de São Carlos 10, 1200-410 Lizbona, 2 gwiazdki Michelina, Ceny od 106 do 165 euro za pełne menu.

 

Zdjęcie: //www.belcanto.pt/PT/galery.aspx

Eleven

Urodzony w Berlinie w Niemczech, Joachim Koerper wiele lat temu zakochał się w składniach dań z Południowej Europy. Nie bez powodu obecnie uznawany jest jako jeden z najlepszych kucharzy kuchni śródziemnomorskiej. Będąc w restauracji Eleven warto poprosić o miejsce przy oknie, aby podziwiać przepiękny widok na Lizbonę.

Lokalizacja Rua Marquês de Fronteira, Jardim Amália Rodrigues, Lizbona. 1 gwiazdka Michelina. Ceny od 70 do 175 euro za dane główne.

 

Zdjęcie: //www.restauranteleven.com/pt/galeria

Loco

Alexandre Silva, znakomity szef kuchni i jego zespół promują przede wszystkim zdrową kuchnie. Restauracja Loco poza zdrowym zdrowym trybem życia promuje także wykorzystanie świeżych produktów sezonowych. Loco jest ,,organicznym projektem”, który ceni narodowe produkty oraz naturę. Mimo iż, restauracja czerpie inspiracje głównie z kuchni narodowej, jej pracownicy eksperymentują również  z nowymi produktami.

Lokalizacja: Rua Navegantes 53, Lizbona. 1 gwiazdka Michelina. Cena menu od 96 do 126 euro.

 

Zdjęcie: //www.loco.pt/galeria/

Midori

Po 25 latach funkcjonawania restauracja Midori uległa sporej zmianie. Zasługi przypisuje się szefowi kuchni Pedro Almeida, który w 2019 roku otrzymał pierwszą gwiazdkę Michelina. To właśnie w tym roku znakomity kucharz, w każdym miesiącu wymyślał nowe, unikatowe menu. W wyniku jego ciekawych inwencji twórczych stworzono listę 200 nowych dań. Midori to jedna z najpopularniejszych restauracji z kuchnią japońską w Portugalii.

Lokalizacja: Estrada da Lagoa Azul, Linhó Sintra. 1 gwiazdka Michelina. Cena  od 73 do 130 euro. Z wydatkiem około 95 euro musimy się liczyć, jeśli chcemy skosztować pełne menu.

 

Zdjęcie: //www.penhalonga.com/pt/galeria/?category=restaurants

Fortaleza do Guincho

Restauracja oferuje tradycyjną kuchnie portugalską. Dania są wykonane z najlepszych portugalskich produktów, a pracownicy przywiązują dużą wagę do tradycji. Ważnym elementem restauracji jest filozofią inspirowana Atlantykiem. Nie bez powodu, w końcu restauracja położona jest w jego pobliżu. W Fortaleza do Guincho można skosztować najlepsze ryby i owoce morze pochodzące z portugalskiego wybrzeża oraz produkty o wysokiej jakości. Restauracja uzyskała gwiazdkę Michelina w 2001 roku.

Lokalizacja: Fortaleza do Guincho Estrada do Guincho 2750-642 Cascais. 1 gwiazdka Michelina. Ceny od 74 do 135. Z kolei  95 euro kosztować nas będzie pełne menu.

 

Zdjęcie: //www.fortalezadoguincho.com/galeria/

Feitoria

Zlokalizowana w Altis Belém Hotel & Spa restauracja posiada jedną gwiazdką Michelina. Pracownicy restauracji podkreślają, że w swoją pracą wkładają duszę i serce. Szefem kuchni jest Andre Cruz, który w wieku 21 lat zaczął swoją karierę jako szef kuchni. Andre jest absolwentem Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Estoril. Ten miłośnik sztuki kulinarnej po 5 latach pracy w restauracji Feitoria postanowił wyjechać do Ameryki Południowej, w celu szkolenia swoich zdolności kulinarnych.

Lokalizacja:  Altis Belem Hotel & Spa, Doca do Bom Sucesso, 1400-038 Lizbona. 1 gwiazdka Michelina. Ceny od 72 do 135 euro.

 

Zdjęcie://www.restaurantefeitoria.com/EN/gallery/

Lab by Sergi Arola

Wyróżniony przez prestiżowy przewodnik Michelin w 2018 roku swoją pierwszą gwiazdą, LAB autorstwa Sergi Arola to połączenie wyśmienitej kuchni z innowacyjnym doświadczeniem kulinarnym w wyrafinowanym i nowoczesnym środowisku. Jakość i świeżość sezonowych składników oraz innowacyjny dotyk w każdym szczególe, przekładają się na kulinarną przygodę, dzięki której degustacja jest przyjemnością.

Zdjęcie: //labbysergiarola.com/pt/

Lokalizacja: Estrada da Lagoa Azul Penha Longa Hotel, Spa & Golf Resort Linhó Sintra. 1 gwiazdka Michelina. Ceny: od 78 do 138 euro.

 

 

Tekst: Anna Wiśniewska

Źródło: //www.viamichelin.pt/web/Restaurantes/Restaurantes-Portugal?stars=1

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button