Top
  >  ciekawostki   >  Serce z Viana do Castelo

Co powiecie na oryginalną błyskotkę z Portugalii? Może to być alternatywa dla wyrobów z korka, coś idealnego dla Pań lubiących unikalne dekorację.

Serce z Viana do Castelo

Pochodzenie serca z pięknego miasta na północy Portugalii zwanego Viana do Castelo nie jest do końca jasne. Według niektórych źródeł znalazło swoje miejsce w kulturze północnej Portugalii za sprawą religii. To urocze zdobienie ma reprezentować Najświętsze Serce Jezusa Chrystusa. Ponadto, kobiety w północnej Portugalii nosiły takie serce blisko piersi jako symbol miłości. Co prawda pierwsze wzmianki o kulcie Serca Jezusa pochodzą z VI wiek, jednak  dopiero w XVII wieku nabożeństwa ku czci Serca Chrystusowego stały się oficjalne.

Coração do Viana stało się emocjonalnym i kultowym dziedzictwem Portugalii oraz sztuką portugalskiego filigranu. Dla tych, którzy je zakładają, serce jest symbolem uczciwości i hojności.

Jeśli chcecie zabaczyć sporo portugaliskich błyskotek, polecamy odwiedzenie nie dużego Muzeum Filigrany w Lizbonie.

Sharon Stone w portugalskiej biżuterii

Czy wiecie, że na świecie serce z Viana do Castelo stało się  powszechnie rozpoznawalne kiedy sama Sharon Stone pojawiła się na ulicach Hollywood w filigranowym wisiorku. Aktorka otrzymała je od firmy Douro Azul, która postanowiła obdarować Sharon podczas jej wizyty w Portugalii w 2013 roku.

Zdjęcie:  Źródło

Pierwszy kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w Portugalii

Coż, to właśnie w  Portugalii znajduję się pierwszy kościół na świecie poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa. Mowa o Bazylice Estrela w Lizbonie której budowę zakończono w 1790 roku.

 

 

Tekst: Anna Wiśniewska

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button