Top
  >  Nasza Lizbona   >  Święty Antoni w Lizbonie

 

Święty Antoni jest ulubionym świętym Lizbończyków. Santo António de Lisboa, czyli święty Antoni z Lizbony (tak tutaj nazywany) jest niezwykle popularny. W czerwcu kiedy przypada święto Antoniego w Lizbonie odbywa się wiele wydarzeń ku jego czci.

Święty Antoni

Wielu z nas myśli że święty pochodzi z Padwy, bo tak go w Polsce nazywamy. Święty Antoni, czyli Fernando Martins Bulhões, urodził się  w Lizbonie w 1195 roku. Pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej, która mieszkała w kamienicy znajdującej się niegdyś w miejscu dzisiejszego kościoła pod wezwaniem św. Antoniego. Pod wpływem uczestnictwa w pogrzebie pięciu franciszkanów, którzy umarli śmiercią męczeńską św. Antoni zdecydował udać się do Afryki, aby nauczać religii. Choroba pokrzyżowała mu jednak plany i zatrzymał się we Włoszech. Początkowo Włosi, dosyć sceptyczni nie chcieli słuchać kazań nieznanego im Portugalczyka. Święty Antoni postanowił zatem przemawiać do ryb, które przecież nie mają uszu, a jednak zaczęły go słuchać.

Proces kanonizacyjny Antoniego jest jednym z najkrótszych w historii kościoła, trwał niecały rok, a jako relikwie zachowały się język i struny głosowe świętego. Sam święty zasłynął miedzy innymi swoimi kazaniami. Antoni umiera w 1231 roku i zostaje pochowany w Padwie, to właśnie od miejsca, w którym znajduję się jego grób nazywany jest świętym Antoni Padewskim.

W Polsce jest stróżem głównie rzeczy zagubionych, a w Lizbonie jest popularnym patronem zagubionych dusz i nowożeńców. W Brazylii w dzień świętego Antoniego obchodzone jest święto zakochanych, czyli odpowiednik amerykańskich walentynek.

Śluby ku czci świętego Antoniego

W czerwcu w Lizbonie odbywają się śluby ku czci Świętego Antoniego. Co roku wybieranych jest około 15 par, którym miasto oraz sponsorzy finansuje wesele, suknie ślubną, garnitur, makijaż, a nawet naukę tańca… Już od marca przygotowania są transmitowane przez telewizje. A sam zbiorowy ślub odbywa się 12 czerwca w Katedrze Lizbońskiej. Aby mieć możliwość ślubu trzeba spełniać określone kryteria. Wydarzenie to przyciągają rzesze fanów i cieszą się niezwykła popularnością.

Festas do Santo António de Lisboa

W nocy z 12 na 13 czerwca Lizbona nie śpi, w całym mieście jest jedna wielka impreza. Festas do Santo António de Lisboa to tzw. zabawy ku czci świętego Antoniego. W czerwcu Portugalczycy wyciągają grille, ustawiają budki i sprzedają grillowane sardynki. Wszędzie słuchać muzykę pimbę, czyli taki jakby odpowiednik naszego disco-polo. Czasami słowa piosenek pimby bywają niezwykłe zabawne. Nieraz pojawia się w nich nawiązanie do uwielbianego przez Portugalczyków dorsza, zabaw czy żywotów świętych.

Sardynki

Sardinhas no pão, czyli sardynki podawane z chlebem dostępne są wszędzie, a w całej Lizbonie roznosi się zapach grillowanych ryb. Mimo, iż mają wiele ości, wypada zjeść co najmniej jedną. To właśnie w czerwcu przypada czas na połowy sardynek, kiedy są one najlepsze. Mówi się, że starą sardynkę po sezonie można podarować np. sąsiadce w ramach delikatnego przekazu że w czymś nam podpadła. Rodzaj rybiego pouczenia.

Często do sardynki podawana jest sangria. W zasadzie już pod koniec maja Portugalczycy przygotowują się święta dekorując ulice Lizbony. Natomiast przez cały czerwiec głównie na Alfamie odbywa się wiele wydarzeń i zabaw. Na ulicach Lizbony pojawiają się też kolorowe girlandy, trony ku czci świętego Antoniego oraz bazylia.

Bazylia

Zwyczajowo w czerwcu kupuje się doniczkę z świeżą bazylią, w której znajduję się miłosny wierszyk. Taką doniczkę należy przekazać ukochanej osobie.

Marchas populares de Lisboa

W samym centrum Lizbonie na Avenida Liberdade organizowane są tzw. marchas populares czyli występy, gdzie dzielnice lizbońskie rywalizują o tytuł tej która, ma najlepszy układ taneczny, stroje oraz najciekawsze przedstawienie. Jest to huczna zabawa, a do występów mieszkańcy przygotowują się kilka miesięcy wcześniej. Najwięcej razy wygrała dzielnicy Alfama, nie bez powodu, gdyż to właśnie w niej urodził się święty Antonii, a dla mieszkańców jest to niezwykle ważne.

Podczas planowania pobytu w Lizbonie warto przybyć tutaj w czerwcu, kiedy miasto jest niezwykle barwne ze względu na wydarzenia związane z świętym Antonim. Trzeba się jednak liczyć z większą ilością turystów i tłumami na ulicach portugalskiej stolicy.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Call Now Button